Nowinki   Autorzy   Wydawnictwa   Postacie   Relax   Ciekawostki   Czytelnia   Mapa  


Archiwum

przed X.2003


X.2002 - na festiwalu w Łodzi ukazał się zbiorczy tom (a raczej tomisko!) "Kajtek i Koko w kosmosie". Tym samym przetarta została ścieżka do wznawiania klasyków i obecnie wiele wydwanictw publikuje reedycje komiksów sprzed lat.
1998 - wydawnictwo Egmont, czerpiąc stałe i pokaźne dochody z publikacji dziecięcej serii "Kaczor Donald" postanowiło zadbać o tych swoich czytelników, którzy trochę wyrośli z donaldów, oddając w ich ręce "Świat komiksu". Redaktorem naczelnym został Tomasz Kołodziejczak, który później, realizując starannie przygotowaną i dopasowaną do polskich realiów politykę, ponownie wprowadził wartościowy i ładnie wydany komiks na rynek księgarski. Po roku ukazał się pierwszy, polski album z serii "Klub Świata Komiksu" - Thorgal: Pietno wygnańców. Cześć i chwała! Wkrótce rozpoczęła się EKP nr IV!
1992 - Sumaryczna wartość artystyczna pozostała ta sama, tylko albumów komiksowych wydano 10 razy więcej. Księgarze i wydawcy zaczęli uważać komiks za produkt niewyszukany, niedochodowy, niskich lotów i przeznaczony wyłącznie dla dzieci. Tym samym komiksy, jesli nawet zostały wydane, nie przynosiły wydawcy spodziewanych wyników finansowych. Od tej pory coraz więcej wydawców to zapaleńcy, pracujacy po nocach i dokładajacy do interesu.
1989 - jak zapewne zauwazyła znaczna część uważnych czytelników, w Polsce zmienił się ustrój. Tym samym komiks nie jest już zgniły ani burżuazyjny i mozna było go drukować. Można było drukować co kto chce i jak chce. Niestety... Niektórzy również nie zauwazyli, że na rynku rozrywki pojawili się nowi gracze: gry komputerowe, telewizja satelitarna, sztuki walk itp. Tak oto zakonczyła się II EKP.
1976 - na rynku pojawił się magazyn Relax.
1974 - "Świat Młodych" nabrał kolorów, co rozpoczęło w tym magazynie całkiem inny rozdział komiksowy. Od tej pory pojawili się w nim tacy rysownicy, jak: Baranowski, Pawel, Raczkiewicz, Christa (z kolorowym Kajkiem i Kokoszem) czy Wróblewski (z Binio Billem)
1966, 1967 - swoje uczłowieczanie w postaci albumowej rozpoczął Tytus, a walkę z przestepcami - kapitan Żbik
1957 - na fali odwilży pojawiły się komiksy, m.in: magazyn "Przygoda" oraz albumik "Stary Zegar". Dzięki tym wydawnictwom wiele osób (może np. Rosinski, Polch, Wróblewski, Baranowski) zainteresowało się komiksem. W "Świecie Młodych" zadebiutował Romek i A'Tomek.
1950 - komiks oficjalnie został uznany za produkt zgniłego kapitalizmu, ideowo obcy i szkodliwy dla młodego człowieka. Od tej pory sytuacja historyjek obrazkowych była dość trudna. Tym samym rozpoczyna się II EKP
1945-1948 - po wojnie komiksy powróciły do prasy. Pojawił się "Nowy Świat Przygód", Expres Ilustrowany publikował Wicka i Wacka (polskie odpowiedniki Pata i Patachona). Przekrój rozpoczął publikację "Filutka" Zbigniewa Lengrena
1935-1936 - magazyny komiksowe ukazywały się coraz liczniej i w wiekszych nakładach. Pojawiły się najbardziej popularne magazyny komiksowe - warszawski "Świat Przygód", łódzka "Karuzela" oraz "Wędrowiec" - również wydawany w Łodzi (no, w koncu stolica komiksu :-). Ukazywały się one do wojny.
VI.1919 - ukazało się pierwsze pismo poświęcone historyjkom obrazkowym: "Grześ. Pismo obrazkowe dla dzieci od lat 5-80". Otworzyło ono chwalebna kartę magazynów obrazkowo/komiksowych.
19.II.1919 - w lwowskim tygodniku satyrycznym "Szczutek" ukazał się pierwszy odcinek serii "Ogniem i mieczem, czyli przygody szalonego Grzesia", uważanej za pierwszy, cykliczny serial obrazkowy w prasie. Wkrótce potem przygody Grzesia zostały wydane w książeczce. Tym samym rozpoczęła się I EKP (Era Komiksu Polskiego)
17.II.1895 - rozpoczęła się emisja serii "The Yellow Kid", która zapoczątkowała masowy rozwój komiksu.
9 999 lat p.n.e. -
(również orientacyjnie)
pojawiły sie rysunki jaskiniowe, jako pierwszy przejaw popkultury, tworząc podwaliny pod późniejsze historyjki obrazkowe.
10 000 lat p.n.e.-
(orientacyjnie)
narodził się gatunek ludzki, bez którego nie byłoby komisów.