Nowinki   Autorzy   Wydawnictwa   Postacie   Relax   Ciekawostki   Czytelnia   Mapa   Kadry   Konkursy   Galeria   Artykuły   Linki   O autorze strony  


Archiwum

I-XII 2005


8.XII.2005 -

Na promocję nowego albumu z serii "Zemsta hrabiego Skarbka" pt. Serce z brązu przyjechał do Polski rysownik Grzegorz Rosiński. W trakcie wizyty redaktorzy Nowej Gildi Komiksu przeprowadzili z nim wywiad oraz zdobyli rysunek.7.XII.2005 -

Do końca roku trwa szósty konkurs. Tematem pytań są nietypowe ilustracje, nagrodami - oryginalne gadżety ze "Świata Młodych", a konkurs przygotowano we współpracy z redakcją katalogu "Komiksowe Ciekawostki".

4.XII.2005 -

Jest już dostępny trzydziesty szósty numer magazynu KZ. Można w nim znaleźć m.in. wywiad z Tadeuszem Raczkiewiczem w VIP-Roomie, a także opis serii "Dziesięciu z Wilekiej Ziemi" oraz komiksu "Metacom" ze "Świata Młodych".

15.XI.2005 -

Wśród listopadowych premier wznowienie IV tomu serii "Yans". Album ma 48 stron i kosztuje 22,90.

15.XI.2005 -

Na 25 XI 2005 zaplanowano premierę drugiej, ostatniej części cyklu "Zemsta Hrabiego Skarbka" zatytułowanej "Serce z brązu". Z tej okazji do Polski przyjedzie sam Grzegorz Rosiński. Spotkania z czytelnikami zaplanowane są w Empiku Arkadia w Warszawie (piątek 25 XI 2005, godz. 17.00-19.00) oraz w Megastorze w Gdańsku (Podwale Grodzkie 8, sobota 26 XI 2005, godz. 16.00-18.00)

5.XI.2005 -
Na wernisażu wystawy komiksowej w Atrium (głównym hallu) Starego Browaru w Poznaniu, w sobotę, 5 listopada, o godz. 19:00, gościem specjalnym był Tadeusz Baranowski. Obecność artysty i wystawa jego prac uświetniają drugie urodziny Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu Stary Browar, stworzonego przez Grażynę Kulczyk. Bohaterami tej ekspozycji są komiksowe postacie wykreowane przez Tadeusza Baranowskiego: Profesorek Nerwosolek, Entomologia, Kudłaczek i Bąbelek, Orient Men, Praktyczny Pan, Eskimos i inni. Na wystawie prezentują się również twórcy komiksowi związani z Poznaniem: Filip Myszkowski, Wojciech Nawrot i Paweł Zych.

Tadeusz Baranowski wręczył egzemplarze swojego najnowszego komiksu "Tffffuj! Do bani z takim komiksem!" osobom z Poznania i okolic, które zamówiły ten kolekcjonerski album i przybyły na uroczystość.

Podczas otwarcia wystawy publiczność została zaproszona do skosztowania wielkiego urodzinowego tortu. Na wernisażu aktorzy odegrali scenki z komiksów o Profesorku Nerwosolku i Entomologii. Przewidziano też rysowanie na żywo. Prace komiksowe zostały przedstawione na wielkoformatowych wydrukach o szerokości 1 metra i wysokości 4 i 6 metrów, które ekipa alpinistów zamontowała w nocy poprzedzającej wernisaż do konstrukcji dachu Atrium.

Przyczynkiem do pokazania komiksów w Starym Browarze jest jego kampania urodzinowa, która wykorzystuje fragmenty obrazów Roya Lichtensteina .

4.XI.2005 -

W sieci jest już dostępny 35 numer magazynu KZ, którego tematem jest twórczość Jerzego Wróblewskiego.

27-30.X.2005 -

W Krakowie odbyły się 9 Targi książki, na których premierę miały albumy z przygodami Kajka i Kokosza w językach regionalnych - "Na latowisku" (czyli "Na wczasach" w języku kaszubskim) oraz "Szkoła furganio" (czyli "Szkoła latania" w języku śląskim).

20.IX.2005 -

Już niedługo w Łodzi po raz kolejny otworzą się podwoje ŁDK-u dla rzeszy miłośników historyjek obrazkowych. Oto wybrane elementy programu Międzynarodowego Festiwalu Komiksu "KOMIKS 2005"

SOBOTA 08.10.2005

sale 6 i 7 - parter
9.00 - Otwarcie giełdy kolekcjonerskiej i wydawniczej

Duże kino - 1 piętro
10.00 - Uroczyste otwarcie festiwalu oraz wręczenie nagrody im. Papcia Chmiela
14.15 - Ależ wodzu, co wódz... - spotkanie z Tadeuszem Baranowskim + komiks session - prowadzenie Witold Tkaczyk
16.45 - Gdzie podział się Tajfun? - spotkanie z Tadeuszem Raczkiewiczem - prowadzenie Bartosz Kurc
18.30 - Spotkanie z Krzysztofem Teodorem Toeplitzem - prowadzenie Krzysztof Skrzypczyk

Sala 7 - parter (autografy)
13.30 - Tadeusz Baranowski
15.15 - Tadeusz Raczkiewicz

NIEDZIELA 09.10.2005

Sala 221 2 pietro
10.00 - "Kajko i Kokosz" niemal gotów! - prezentacja filmu 3D.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wprowadzenia zmian w programie.

Więcej informacji o programie na stronie http://www.festiwalkomiksu.prv.pl/

20.IX.2005 -

W księgarniach trzecia część historyjki "Szranki i Konkury". Kajko i Kokosz leżą uwięzieni w lochu tortur, tymczasem piraci pod wodzą Złotowłosego Rangara wyruszają na wyprawę łupieską. Wojmił z Witem nie świadomi niczego wzdychają dalej do pięknej Fochny. Czyją żoną ona zostanie?
Ostatnia, pokolorowana przez Jacka Skrzydlewskiego część, jest zgodna z oczekiwaniami. Kolory są bardzo ładne, pasują do reszty serii. W dalszym ciągu niektóre postacie mają inne kolory w środku albumu, a inne na okładce. Z oryginalnej historii Christy wycięto razem 16 pasków (osiem stron). Ilustrację na okładce wzięto z poprzedniego wydania albumu, delikatnie przekształcając jej proporcję. Papier kredowy, 58 stron. Cena 14,90,-

12.VII.2005 -

Niespodziewanie ukazał się kolejny, 38 numer magazynu "Świat Komiksu". Na okładce reprodukcja ilustracji z piątego tomiku "Skargi Utraconych Ziem", a w środku m.in. zestaw dodatków z Thorgalem - karty CCG oraz gra komputerowa.

9.VII.2005 -

Dnia 9 lipca o godz. 22:08 Relax otworzył się po raz pięciotysięczny. Z okazji tego jubileuszy chciałbym życzyć szanownym czytelnikom mnóstwa ciekawych i aktualnych informacji o polskim komiksie, a sobie więcej czasu do ich przygotowywania.

16.VI.2005 -

Kajko i Kokosz po kaszubsku

Jest już kaszubska Biblia i elementarz. Wkrótce ukaże się pierwszy komiks w tym języku - przemówią nim legendarni Kajko i Kokosz - postaci wymyślone przez sopocianina Janusza Christę.

Po kaszubsku wydany zostanie album "Na wczasach": do Mirmiłowa - sielskiego grodu, w którym mieszkają główni bohaterowie - przybywa Referent do spraw Turystyki i Wypoczynku. Przywozi skierowanie na wczasy, ale... tylko jedno! Wiadomo, że na takie wyróżnienie zasłużyli przede wszystkim dwaj bohaterscy wojowie - Kajko i Kokosz. Kasztelan ma nie lada dylemat, któremu z nich je przyznać. Koniec końców skierowanie dostaje Kajko, a Kokosz - jego nieodłączny towarzysz - wyrusza na wakacje na gapę.

Specjalizujące się w komiksach wydawnictwo Egmont długo poszukiwało tłumacza, który podjąłby się przygotowania kaszubskiej wersji opowieści. Wstępną zgodę wyraził Zbigniew Jankowski, aktor Teatru Miejskiego im. W. Gombrowicza w Gdyni, tłumacz i popularyzator kultury kaszubskiej (ostatnio przełożył na kaszubski "Tryptyk Rzymski" Jana Pawła II).

- Szczęść Boże! - życzy wydawcy prof. Józef Borzyszkowski, jeden z największych znawców kaszubszczyzny. - Jeśli wszystko się uda, dodam jeszcze: Bóg zapłać po wielokroć!

Inicjatywa wydawania komiksów w języku regionalnym jest zupełnie nowa. Większość publikowanych obecnie po kaszubsku książek to literatura poważna, czasem wręcz pomnikowa: Biblia, Księga Psalmów, zbiory poezji. Egmont ma nadzieję, że kaszubski komiks zainteresuje dzieci i młodzież uczące się tego języka.

- To jest bardzo potrzebne dzieciom, które uczą się języka kaszubskiego. Myślę głównie o uczniach szkół podstawowych. Te materiały, które są dostępne, dziś już często nie wystarczają - uważa Eugeniusz Pryczkowski, znany działacz regionalny, który ma być redaktorem albumu. - Powiedzmy sobie szczerze: elementarz, podręczniki często okazują się zbyt nudne dla dzieci, one potrzebują czegoś innego, żywego. Dużo skuteczniej uczyłyby się kaszubskiego, gdyby produkowano w tym języku filmy, gry komputerowe i inne tego typu materiały.

Przemysław Gulda, Gazeta Wyborcza

15.VI.2005 -

Ukazał się kolejny tomik przygód Kajtka i Koka wydawnictwa Egmont. A co można znaleźć w środku? Do większości zdążyliśmy już przywyknąć: śnieżnobiały papier, twarda, lakierowana okładka, ładna, kolekcjonerska oprawa, dobrze odświeżone komiksy, brak chronologicznej kolejności, historyjki, w której brakuje 2/3 stron. Z nowych pomysłów mamy: pomieszane tytuły oraz wrzucone do opowieści pojedyncze paski z całkiem innej historyjki. No i brak koloru w jednej opowieści. Na deser reprodukcje czterech okładek, a to wszystko za 40 zł. Razem dużo powtórek i parę stron nowych, mocno pociętych i wymieszanych komiksów. Polecam tylko osobom, które kupują wszystko albo kupują cokolwiek - prawdziwy miłośnik Kajtka i Koka raczej nie będzie usatysfakcjonowany tym wydaniem.

14.VI.2005 -

Można już znaleźć najnowsza grę komputerową nawiazującą do komiksu - "Tytus, Romek i A'Tomek". Jest to typowa gra platformowa 3D. Główną postacią, którą kieruje gracz, jest Tytus. Musi on przejść kilka poziomów zbierając po drodze odpowiednią ilość przedmiotów i nie dając się wyeliminować napotkanym po drodze robotom. A wszystko to żeby uwolnić profesora T'Alenta z rąk zbuntowanych maszyn. Grafika i animacja nie rzucają na kolana, postacie są słabo dopracowane od strony wizualnej, a związek z komiksowym pierwowzorem prawie żaden, niemniej raz czy dwa można sobie zagrać.

10.V.2005 -

Relax zaprasza na całkiem nowy konkurs. Do wygrania jest aż pięć interesujących nagród, w tym najnowsze albumy z autografami autorów.

9.V.2005 -

Jak poinformowało wydawnictwo Manzoku, premiera wznowienia komiksu "Podróż smokiem Diplodokiem" Tadeusza Baranowskiego planowana jest na sierpień. Album będzie wzbogacony o cztery epizody drukowane w latach 1984-1986 w belgijskim magazynie "Tintin", które nie są związane z Diplodokiem. Pozostałe dodatki zostaną wybrane po opracowaniu wywiadu.

8.V.2005 -

Tadeusz Baranowski został zaproszony do Vip-roomu w najnowszym, 33 numerze magazynu KZ. Wywiad z rysownikiem zatytułowany jest "Największe jaja to ja robię sam z siebie"

24.IV.2005 -


W księgarniach jest już drugi kolorowany tomik "Szranek i konkurów" z serii Kajko i Kokosz.
Po zakończonym remisem pojedynku Fochna wymysla zadania, które mają wykonać kandydaci do jej ręki. Jako, że oni sami jeszcze nie doszli do siebie, trud realizacji został złożony na barki Kajka i Kokosza.
Autorem kolorów jest inny znany rysownik komiksów - Jacek Skrzydlewski. Tak jak w poprzednich tomikach - kolor jest położony profesjonalnie i bardzo ładnie, pomimo drobnych nieścisłości pomiędzy wnętrzem a okładką.
Przypomnijmy, że w pierwszym tomiku serii brakowało dwóch pasków w stosunku do pierwotnego wydania z "Wieczoru Wybrzeża". W drugim wszystkie są na swoim miejscu, a największej "dziury" można się spodziewać w części trzeciej, z której zostanie wyrzucone aż 16 pasków. Równocześnie w sklepach można kupić nową grę komputerową "Szkoła latania", a do 12 maja trwa konkurs dla uczniów na dalszy ciąg przygód Kajka i Kokosza, organizowany przez Pracownię Komiksową przy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz "Swiat Komiksu".

20.IV.2005 -

Nowe wrocławskie wydawnictwo Manzoku planuje wznowić w tym roku komiks "Podróż smokiem Diplodokiem" Tadeusza Baranowskiego. Album będzie posiadał nową okładkę, a oprócz komiksu będzie zawierał szereg dodatków, o których wydawca będzie systematycznie informować.
Jednym z nich będą odpowiedzi na pytania czytelników. Do końca kwietnia można przysyłać swoje propozycje na adres mailowy manzoku@o2.pl z tematem "Pytanie do Diplodoka". Ilość przysyłanych pytań i tematyka jest dowolna. Wśród osób, które nadeślą pytania zostanie rozlosowanych 5 komiksów ze specjalną dedykacją autora. Pozostałe osoby będą mogły zamówić ten album w specjalnej cenie dodając koszty wysyłki. Wystarczy podać swoje dane adresowe.
"Podróż smokiem Diplodokiem" zostanie wydrukowana na papierze kredowym w twardej oprawie. Album będzie miał 80 stron.

23.III.2005 -

Z okazji premiery nowego albumu Tadeusza Baranowskiego pt. "O zmroku" - konkurs, w którym można wygrać własnie ten album.

20.III.2005 -


W sobotę 19.III w godz. 9:30-18 odbyły się V Warszawskie Spotkania Komiksowe. Gwiazdą galerii WSK był Kleks (a także Jonka i Jonek), występujący na kilkunastu pracach wykonanych przez młodych (i nie tylko) rysowników komiksowych. O początkach swojej pracy w redakcjach, a także o możliwości publikowania komiksów na przełomie lat 70- i 80-tych opowiadali Szarlota Pawel ("Świat Młodych") oraz Jacek Rodek ("Fantastyka"). Tadeusz Baranowski z kolei opowiadał o kulisach powstawania przygód Szlurpa i Burpa (czyli o pracy w magazynie "Tintin"), którzy to zostali bohaterami najnowszego albumu zatytułowanego "O zmroku", wydanego przez " Kulturę gniewu". Autor przedstawił też publiczności obecnie realizowany projekt pożegnalnego albumu z profesorkiem Nerwosolkiem.

Wydawnictwo Egmont zaprezentowało swoje plany na najbliższe miesiące. I tak w kwietniu można się spodziewać drugiego tomiku opowieści "Szranki i konkury", zaś w maju - "Kajtek i Koko w Londynie" oraz "Morigany" - piąty tomik rozpoczętej przez Grzegorza Rosińskiego serii "Skarga Utraconych Ziem". "Morigany" rozpoczynają drugi cykl serii, za którego stronę graficzną odpowiada Philippe Delaby - autor znanego już u nas cyklu "Murena". Na stronie BD Gest można zobaczyć okładkę i jedną planszę albumu. Po spotkaniach zaproszeni goście wpisywali dedykacje dla fanów. Swoje albumy podpisywał też Bogusław Polch, jak również wielu innych autorów.

17.III.2005 -

Podczas tegorocznych Warszawskich Spotkań Komiksowych, w najbliższą sobotę, na stoisku wydawnictwa Kultura Gniewu obok premierowego albumu Tadeusza Baranowskiego O zmroku, będzie można kupić 16 unikatowych rysunków przedstawiających postaci z tego wlaśnie komiksu.

Każdy obrazek w formacie pocztówkowym, jest oprawiony w maleńką antyramę i zawiera autograf autora. Oprócz tego rysownik przygotował 5 kolorowych wydruków formatu A3, zawierające wszystkie 16 rysunków. Wydruki oprawione w antyramy formatu A3, a także podpisane wlasnoręcznie przez Tadeusza Baranowskiego również będą do kupienia.

24.II.2005 -

Wielkimi krokami zbliżają się piąte Warszawskie Spotkania Komiksowe. Tematem tegorocznych Spotkań jest komiks polski - dawniej i dziś. Tematyka oraz logo z postacią Kleksa sugeruje, że nie powinno zabraknąć w programie spotkań z mistrzami.
Wydawnictwo "Kultura Gniewu" zapowiada na WSK premierę albumu z przygodami Szlurpa i Burpa zatytułowanego "O Zmroku" autorstwa Tadeusza Baranowskiego.

7.II.2005 -

Na marzec planowana jest premiera gry komputerowej, w której gracz wciela się w wojów z Mirmiłowa. Wiosce zagrażają Zbójcerze, a jednym ze sposobów na ich pokonanie jest wyprawa do legendarnej szkoły czarownic i zdobycie sekretu latania.

Więcej informacji o grze na stronie producenta - firmy Play oraz w czasopismach poswięconych grom komputerowym.

3.II.2005 -

Wydawnictwo Kultura Gniewu planuje wydanie albumu z przygodami Szlurpa i Burpa autorstwa Tadeusza Baranowskiego. Z tej okazji autor do gotowych plansz stworzył calkiem nowy scenariusz. Pierwotnie plansze były rysowane dla magazynu Tintin do scenariusza Jeana Dufauxa. Dodatkowo w albumie znajdzie się wywiad z autorem, w którym opowie on o kulisach powstania tego komiksu.

24.I.2005 -Egmont opublikował listę pięćdziesięciu najlepiej sprzedających się tytułów w roku 2004. Z komiksów polskich autorów bezapelacyjnie wygrały albumy Christy i Rosińskiego. Na liście znalazły się komiksy z serii: Thorgal, Kajko i Kokosz, Tytus..., Kajtek i Koko oraz Zemsta hrabiego Skarbka.

Oto komiksy polskich autorów oraz miejsca, które zajęły:
1. Thorgal #28: Kriss de Valnor
2. Kajko i Kokosz: Urodziny Milusia
7. Kajko i Kokosz: Złoty puchar cz. 1
8. Kajko i Kokosz: Woje Mirmiła cz. 3
9. Kajko i Kokosz: Złoty puchar cz. 2
10. Kajko i Kokosz: Skarby Mirmiła
12. Tytus, Romek i A'Tomek, księga 29: Tytus piernikarzem
13. Thorgal #7: Gwiezdne dziecko
18. Mistrzowie komiksu: Zemsta hrabiego Skarbka #1
19. Kajko i Kokosz: Woje Mirmiła cz. 2
20. Jeż Jerzy #0: Dokument
28. Kajko i Kokosz: Mirmił w Opałach
29. Thorgal #1 i 2: Zdradzona Czarodziejka, Wyspa lodowych mórz - zestaw
32. Tytus, Romek i A'Tomek, księga 80
35. Kajtek i Koko: Kajtek, Koko i inni
43. Kajko i Kokosz: Dzień Śmiechały
48. Kajko i Kokosz: Szkoła latania
50. Kajko i Kokosz: Woje Mirmiła cz. 1

17.I.2005 -

Wśród zapowiedzi Egmontu na styczeń znajduje się pierwszy tomik miniserii "Szranki i Konkury" z cyklu Kajko i Kokosz. Zaprezentowano m.in. całkiem nową okładkę - nie użytą wczesniej w żadnym albumie.

Jest to już trzecia okładka przygotowana na potrzeby najnowszego wydania serii. Poprzednie miały: trzeci tomik "Wojów Mirmiła" (zaadaptowany rysunek ze strony tytułowej wcześniejszych wydań) oraz trzeci "Złotego pucharu" (ilustracja z puzzli).

Przypomnijmy, że "Szranki i Konkury" jest jedną z tych historyjek Christy, która na potrzeby poprzednich wydań albumowych została okrojona. Podobnie było z albumami "Skarby Mirmiła", "Cudowny lek", "Dzień Śmiechały" oraz "Festiwal Czarownic", jednak w nich cięcia ograniczyły się do jednego-dwóch kadrów. Ze "Szranek..." w wersji albumowej wycięto kilkanaście pasków, z różnych miejsc. Paski te wydają się być przypadkowo wybrane, co sugeruje, że powodem była objętość albumu, a nie cenzura. Czy najnowsze wydanie Egmontu zapełni tę lukę?

16.I.2005 -

Pożegnalny album z profesorkiem Nerwosolkiem doczekał się własnej witrynki internetowej. Zawiera ona m.in. opis projektu, spis planowanej zawartości albumu, informacje o autorze oraz najświeższe nowinki dotyczące postępu prac nad albumem.Archiwum wiadomości:
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
wcześniejsze wydarzeniaNowości na stronie:
20.XI - Galeria wybranych zdjęć z Międzynarodowego Festiwalu Komiksu 2005.
24.II - W linkach dwie nowe, bardzo ciekawe ścieżki - Muzeum dobranocek PRL-u prowadzona przez Wojciecha Jamę - kolekcjonera i publicystę komiksowego, oraz Nostalgia - witrynka o kultowych serialach sprzed lat. Gorąco polecam.