Nowinki   Autorzy   Wydawnictwa   Postacie   Relax   Ciekawostki   Czytelnia   Mapa   Komiksografie   Giełda   Kadry   Konkursy   Galeria   Artykuły   Księga gości   Linki   Zapowiedzi   O autorze strony   Sklepy i antykwariaty


Archiwum wiadmomości

200615.XII.2006 -

Krótkometrażowy film o Kajku i Kokoszu realizowany w technice trójwymiarowej ukazał się na DVD. Oto opis dystrybutora - serwisu Stopklatka:

Kajko i Kokosz - DVD
Produkcja: Virtual Magic
Obsada: Maciej Stuhr, Cezary Żak, Agnieszka Kunikowska, Brygida Turowska, Andrzej Olejnik
Reżyseria: Daniel Zduńczyk, Marcin Męczkowski
Scenariusz: Bartosz Wierzbięta, Janusz Sadza, Daniel Zduńczyk, Marcin Męczkowsk

"Kajko i Kokosz" to kultowy polski komiks, przez wiele lat bawił sprawnym słownictwem, gagami i oryginalną formą graficzna. Obecnie jego czytelnicy mają ponad 30 lat i z sentymentem wspominają przygody dwóch wojów. Każdy z odbiorców komiksu ma własne wyobrażenie o głosie, charakterze i sposobie poruszania się bohaterów. Biorąc pod uwagę te aspekty, ekranizacja "Kajka i Kokosza" jest zadaniem trudnym i bardzo odpowiedzialnym. Projekt "Kajko i Kokosz" to połączenie nowoczesnej technologii 3D, atrakcyjnej formy plastycznej i specyficznego humoru zawartego w komiksach Janusza Christy.
Autorami scenariusza filmu krótkometrażowego są: Bartosz Wierzbięta, Janusz Sadza oraz reżyserzy Daniel Zduńczyk i Marcin Męczkowski. W pracach brał również czynny udział autor pierwowzoru Janusz Christa. Historia oparta jest na jednej z części komiksu. Zgodnie z założeniem scenariusz miał w jak najpełniejszy sposób oddawać specyfikę zawartą w komiksach. Modyfikacji uległy jedynie dialogi, które zostały uwspółcześnione i dostosowane do języka filmu. Przekaz zawarty w scenariuszu jest na tyle uniwersalny, by zaspokoić oczekiwania starszych czytelników komiksu jaki i młodych widzów.

Zawartosc plyty DVD - Kajko i Kokosz

1. Film Kajko i Kokosz
2. Jak powstał Kajko i Kokosz w 3D - proces produkcji i materiał z planu.
3. Rozmowa z Januszem Christą wzbogacona o prezentację twórczości artysty.
3. Zwiastun

Dodatek Specjalny:

"Sen Kowalskiego"
Wyróżniana i nagradzana na wielu międzynarodowych festiwalach, krótkometrażowa animacja Studia Virtual Magic.
1. Teledysk
2. Wersja reżyserska

27.XI.2006 -

W księgarniach pojawił się najnowszy, 29 tom przygód Thorgala, wydany przez Egmont. Od poprzednich różni się m.in. strona graficzną - Rosińskiemu spodobał się sposób malowania zastosowany w "Zemście Hrabiego Skarbka" i w tym albumie zastosował podobna technologię. Na deser polski wydawca przygotował dwie wersje okładek do wyboru - twardą i miekką.

Thorgal - 29 - Ofiara

Scenariusz: Jean Van Hamme
Rysunek: Grzegorz Rosiński
Wydawnictwo: Egmont
Tytuł oryginalny: Le sacrifice
Wydawca oryginalny: Lombard
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: miękka lub twarda
Cena z okładki: 22,90 (miękka) lub 29,90 (twarda)

20.XI.2006 -

Po 24 latach w kioskach znów mozna kupić komiks z Kapitanem Żbikiem! Wprawdzie Jan Żbik jest już na emeryturze, ale pomaga rozwiązywac zagadki kryminalne swojemu Wnukowi - Michałowi. Pierwsza sprawa rozgrywa się w środowisku filmowców.
Scenarzysta komiksów znowu został Władysław Krupka. Stroną graficzną miał się zająć Filip Myszkowski, jednak ostatecznie tworzy ją Michał Śledziński. Pierwsza miniseria składa się z czterech zeszytów i ma być wydawana w odstępach dwumiesięcznych.
Powrót Kapitana Żbika odbił się szerokim echem w mediach, równiez tych, które na co dzień omijają komiks szerokim łukiem. W trakcie Łódzkiego MFK, kiedy to planowana była premiera serii, notki ukazały się w wielku gazetach i czasopismach (jako, że sam komiks nie był wtedy jeszcze wydrukowany, ograniczały się do zapowiedzenia nowej serii i przypomnienia starej). Gazeta "Metro" poświęciła nawet stronę tytułową. Programy i dyskusje pojawiły się równiez w telewizji, m.in. w TVP Kultura.

Komisarz Żbik - 1 - Kim jest "Biała Mewa"?

Scenariusz: Władysław Krupka
Rysunek: Michał Śledziński
Wydawnictwo: Mandragora
Liczba stron: 24
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Cena z okładki: 5 zł

7.XI.2006 -

Po przerwie kolejne listy do czytelników przesyła Tadeusz Baranowski. Tym razem dotyczą albumu z ostatnimi przygodami Kudłaczka i Bąbelka, po wydaniu którego bohaterowie przejdą na emeryturę.

W sieci jest tez strona autora - Gazetka ścienna Tadeusza Baranowskiego.

6.X.2006 -Siedemnasty już Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Łodzi był miejscem premiery albumowej albumu z przygodami Tajfuna autorstwa Tadeusza Raczkiewicza. Składa się on z trzech przygód zamieszczonych dwadzieścia lat temu na łamach magazynu "Świat Młodych" - "Zagadka układu C-2", "Na tropie Skorpiona" i "Afera Bradleya". Album wydawnictwa Mandragora ma 144 strony, twardą okładkę, i kosztuje 79,90. W latach 90-tych zaginęły gdzieś oryginalne kolory. Z tego też powodu komiksy zostały od nowa pokolorowane przez Filipa Wiśniowskiego.

Przypomnijmy, ze współpraca autora z wydawnictwem została zapoczątkowana na ubiegłorocznym łódzkim festiwalu, gdzie autor widząc duże zainteresowanie serią, obiecał w ciągu roku przygotować kolejną część. Obietnicy dotrzymał - poza albumem z wznowieniami zaprezentował gotową piąta część zatytułowaną "Jądro" oraz początek szóstej.

Czwarta ze światomłodowych części - "Monstrum" - nie zachowała się do dziś (a przynajmniej nie u autora), tak więc wydawnictwo planuje odtworzyć ją z materiałów drukowanych. Powinna pojawić się w osobnym albumie jeszcze w tym roku.

W zapowiedziach wydawnictwa Mandragora był też pierwszy zeszyt nowej serii "Komisarz Żbik". Wydawnictwo nie zdążyło z drukiem komiksu, niemniej odbyło się spotkanie z autorami - Władysławem Krupką - scenarzysta większości zeszytów serii "Kapitan Żbik" oraz rysownikiem Michałem Śledzińskim, który ilustruje nowe przygody. Ich głównym bohaterem jest komisarz Michał Żbik - wnuk słynnego majora, który to też ma się - gościnnie - pojawiać w zeszytach. Scenarzysta opowiadał o kulisach pracy nad serią - teraz i kilkadziesiąt lat temu. Deklarował, ze ma już gotowych ok. dwudziestu scenariuszy zeszytów. Póki co wydawnictwo pracuje nad czterozeszytową miniserią, której pierwszy zeszyt - Kim jest "Biała Mewa"? powinien pojawić się w kiosku jeszcze w październiku.

Warto jeszcze dodać, że pierwotnym rysownikiem serii miał być Filip Myszkowski, a Władysław Krupka przygotował niedawno kontynuację serii zatytułowaną Gdzie jest "Wybrzeże w Pourville"?, narysowaną przez Bogusława Polcha i zamieszczoną w "Bezpłatnym Tygodniku Poznańskim" w latach 2003/2004.

Wydawnictwo Egmont ogłosiło konkurs na kontynuację przygód Kajka i Kokosza. Chętni do zmierzenia się z tematem moga znaleźć więcej szczegółów na stronie Alei Komiksu. Z podobnym pomysłem nosiło się wydawnictwo Mandragora, którego efektem jest historia o zbójcerzach, autorstwa Sławomira Kiełbusa (strona pierwsza i druga).

Poza spotkaniami i autografami z tymi twórcami można było jeszcze posłuchać rozmowy z krytykiem i scenarzystą komiksowym - Maciejem Parowskim, który to otrzymał Doktorat Humoris Causa, czyli nagrodę im. Papcia Chmiela za zasługi dla polskiego komiksu oraz znaleźć archiwalne wydawnictwa na giełdzie komiksowej.

9.IX.2006 -

Grzegorz Rosiński został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia artystyczne i zasługi dla kultury polskiej. Odznaczenie otrzymał z rąk ambasadora RP w Bernie.

4.VII.2006 -

Po pokazach w sieci Multikin animowany filmik o Kajku i Kokoszu trafił do sieci. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie projektu.

Do obejrzenia filmu potrzebne jest wykupienie licencji, w zalezności od wersji kosztujące 4,50 lub 9 zł.

25.VI.2006 -

W księgarniach pojawiło się "Prawo Ardelii" - wznowienie piątej części przygód Yansa. Tym samym Egmont wydał w jednolitej oprawie wszystkie tomiki serii.

24-25.VI.2006 -

Swoją premierę miał krótkometrażowy film produkcji studia Virtual Magic o przygodach Kajka i Kokosza. Kilkunastominutowa animacja jest wstępem do pełnometrażowego filmu. Została ona zrealizowana w technologii 3D. Filmik wyreżyserowali Daniel Zduńczyk i Marcin Męczkowski. Darmowe pokazy odbyły się w Multikinach w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Zabrzu, Bydgoszczy i Szczecinie oraz we wrocławskim kinie Helios.

8.IV.2006 -

W Gdańskim Empiku odbyło się spotkanie z Januszem Christą zorganizowane przez wydawnictwo Egmont. Okazja spotkania, rozmowy i zdobycia autografu Christy zdaża się dość rzadko, ze względu na stan zdrowia autora. Fotorelację z imprezy, przygotowaną przez Egmont, można obejrzeć w Alei komiksu

25.III.2006 -

W Warszawie odbyły się po raz kolejny Warszawskie Spotkania komiksowe. Można było m.in. spotkać się z Grażyną i Zbigniewem Kasprzak lub Tadeuszem Baranowskim, albo też kupić najnowsze wydawnictwa Egmontu - tomik z trzecią z kolei historyjką o Kajtku Majtku, w której wraz z profesorem Kosmosikiem przenosi się do średniowiecza i zmaga z Czarnym Rycerzem, wznowienie XXVI oraz premierowe wydanie XXX księgi przygód Tytusa, Romka i A'Tomka.

6.II.2006 -

Tematem najnowszego, czwartego numeru magazynu "Zeszyty Komiksowe" jest polski komiks międzywojenny. Można będzie w nim znaleźć zarówno omówienia serii obrazkowych jak i same reprodukcje, poddane starannej obróbce. Oprócz tego jest też artykuł Leszka Kaczanowskiego o komiksach polskich autorów zamieszczonych w magazynach Tintin i Spirou w latach 70 i 80-tych.

30.I.2006 -

w magazynie komiksowym "BoDoi" pojawiła się informacja na temat dalszych losów serii "Thorgal". Grzegorz Rosiński oraz Jean van Hamme są już zmęczeni tworzeniem tak długiej serii i od jakiegoś czasu wspominają o jej zakończeniu lub też przejęciu przez nowych twórców. I tak dwudziesty dziewiąty album, zatytulowany "Les Sacrifice" (Poświęcenie), będzie ostatnim, który napisze van Hamme. Kolejny będzie autorstwa Yvesa Sente, który współpracował już z Rosińskim przy serii "Zemsta hrabiego Skarbka". Sam Rosiński wielokrotnie mówił, iż planuje zakończyć rysowanie na albumie trzydziestym. Nie wiadomo, czy współpraca z nowym scenarzystą wpłynie na zmianę planów, a jeśli nie, to kto miałby zająć się oprawą graficzną przygód Thorgala lub Jolana.

28.I.2006 -

W dniach 16-28 stycznia w ramach akcji "Ferie z Tytusem" na łamach Nowej Trybuny Opolskiej ukazała się w odcinkach XXX księga przygód Tytusa, Romka i A'Tomka. Na tą okazję Papcio Chmiel wykonał specjalną ilustrację. Więcej szczegółów (m.in. wywiad) w serwisie "Ferie z Tytusem".

27.I.2006 -

W dniach 20-27.I.2006 w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku ("Mała Galeria" Targ Rakowy 5/6), można było zobaczyć wystawę komiksu pt. "Od Kajtka i Koko do Morfołaków". Znalazły się na niej m.in. oryginalne plansze Janusza Christy, Jana Platy-Przechlewskiego oraz Jacka Fedorowicza, a także Sławomira Jezierskiego, Mateusza Skutnika, Marka Lachowicza, Jacka Frąsia, Kuby Babczynskiego, Wojtka Olszówki i Tomasza Meringa.

17.I.2006 -

Po zakończniu prac związanych z pożegnalnym albumem profesorka Nerwosolka, pt. "Tffffuj! Do bani z takim komiksem" Tadeusz Baranowski rozpoczyna przygotowania drugiego albumu z kolekcjonerskiej serii. Tym razem na komiksową emeryturę przejdą Kudłaczek i Bąbelek. Więcej szczegółów na stronie Nerwosolka, a już niedługo nowy serwis poświęcony właśnie Kudłaczkowi i Bąbelkowi.Archiwum wiadomości:
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
wcześniejsze wydarzeniaZmiany na stronie:
21.V - Parę słów o jubileuszowym katalogu - X lat Wydawnictwa Harcerskiego, zawierającego m.in. ilustracje Papcia Chmiela.


W roku 2006 Relax zanotował 2696 odsłon osiągając pod koniec wynik 9190 odsłon.