Nowinki   Autorzy   Wydawnictwa   Postacie   Relax   Ciekawostki   Czytelnia   Mapa   Komiksografie   Giełda   Kadry   Konkursy   Galeria   Artykuły   Linki   Zapowiedzi   Opinie   O autorze strony   Sklepy i antykwariaty


Archiwum wiadomości

2009

19.XII.2009 -W sklepach pojawila się gra planszowa, której bohaterami są Kajko i Kokosz. Zgodnie z tytułem gracz bierze udział w wyścigu dookoła Mirmiłowa.


29.X.2009 -Na stronie magazynu AQQ opublikowane zostały wywiady z Grzegorzem Rosińskim (o komiksie historycznym) i André-Paulem Duchâteau (o współpracy z polskimi rysownikami przy serii "Hans"). Wywiady przeprowadzili Witold Tkaczyk oraz Tomasz Nowak.


X.2009 -

Gubin, rodzinne miasto Tadeusza Raczkiewicza, zyskało nowy materiał promocyjny. Jest to fantastyczna opowieść "Fara. Brama do gwiazd", którego akcja rozgrywa się m.in. w kościele farnym w Gubinie.

Album został przygotowany w dwóch wersjach językowych - polskiej i niemieckiej i oficjalnie nie jest dostępny w sprzedaży, ale już wkrótce powinno się ukazać jego polskie wydanie.

Fara. Brama do gwiazd

Scenariusz: Piotr Ponaczewny
Rysunek: Tadeusz Raczkiewicz
Wydawnictwo: FTF
Liczba stron: 120
Format: A4
Druk: kolor
Oprawa: twarda2-4.X.2009 -

W Łodzi jak co roku odbył się Międzynarodowy Festiwal Komiksu. Organizatorzy zawsze pamiętają o polskich autorach klasycznych, tym razem jednak (znów) atrakcje były wyjątkowe. Począwszy od znakomitych wystaw: Bogusława Polcha, Jerzego Wróblewskiego i Zbigniewa Kasprzaka, poprzez wydawnictwa MFKowe (antologia w hołdzie Tadeuszowi Baranowskiemu, wywiad z Bogusławem Polchem), spotkania (Rosiński, Kasprzakowie, Polch, Raczkiewicz, Spadkobiercy i wydawcy komiksów Jerzego Wróblewskiego), na dużej ilości albumów, które przygotowali wydawcy kończąc.


Ponadto Bogusław Polch został odznaczony Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis", a Tadeusz Baranowski otrzymał "Nagrodę Specjalną", czyli list gratulacyjny od ministra z okazji 65. urodzin i nagrodę pieniężną.

Binio Bill i szalony Hieronimo

Scenariusz: Jerzy Wróblewski
Rysunek: Jerzy Wróblewski
Wydawnictwo: BB Team
Liczba stron: 48
Format: A4
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Cena z okładki: 29,90Kajtek i Koko - Poszukiwany Zyg-Zak

Scenariusz: Janusz Christa
Rysunek: Janusz Christa
Wydawnictwo: Egmont
Liczba stron: 192
Format: 170 x 260 mm
Druk: czarno-biały
Oprawa: twarda
Cena z okładki: 49,-Halloween Blues (wydanie zbiorcze)

Scenariusz: Mythic
Rysunek: Zbigniew Kasprzak
Wydawnictwo: Egmont
Liczba stron: 336
Format: 215 x 290 mm
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Cena z okładki: 149,-Tajemnica czerwonego tepee

Scenariusz: Tadeusz Raczkiewicz, Barbara Tylicka, Piotr Ponaczewny, Wanda Krzemińska, Jerzy Dąbrowski
Rysunek: Tadeusz Raczkiewicz
Wydawnictwo: Ongrys
Liczba stron: 224
Format: 166 x 235 mm
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Cena z okładki: 99,-Dwa lata wakacji

Scenariusz: Tadeusz Raczkiewicz (na podstawie powieści Juliusza Verne'a)
Rysunek: Tadeusz Raczkiewicz
Wydawnictwo: Ongrys
Liczba stron: 112
Format: 166 x 235 mm
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Cena z okładki: 39,-Zawisza Czarny i inne opowieści

Scenariusz: Barbara Tylicka, Piotr Ponaczewny, Wanda Krzemińska
Rysunek: Tadeusz Raczkiewicz
Wydawnictwo: Ongrys
Liczba stron: 96
Format: 166 x 235 mm
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Cena z okładki: 39,-Metacom

Scenariusz: Jacek Widor
Rysunek: Jacek Widor
Wydawnictwo: Ongrys
Liczba stron: 56
Format: 166 x 235 mm
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Cena z okładki: 20,-Indiańska próba

Scenariusz: Konrad T. Lewandowski
Rysunek: Szarlota Pawel
Wydawnictwo: Ongrys
Liczba stron: 8
Format: 150 x 205 mm
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Cena z okładki: darmowy (dołączany do zakupów)Skarga utraconych ziem (zbiorcze wydanie tomów 1-4)

Scenariusz: Jean Dufaux
Rysunek: Grzegorz Rosiński
Wydawnictwo: Egmont
Liczba stron: 256
Format: 225 x 295 mm
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Cena z okładki: 99,-Antologia w hołdzie Tadeuszowi Baranowskiemu

Wydawnictwo: Stowarzyszenie Twórców "Contur"
Druk: kolor
Oprawa: miękka

Kontrakt rysownika - czyli komiksowy żywot Bogusława Polcha (wywiad)

Autor: Kamil Śmiałkowski
Wydawnictwo: Stowarzyszenie Twórców "Contur"
Liczba stron: 44
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka8.IX.2009 -Jerzy Wróblewski był jednym z największych rysowników komiksu w Polsce. Mimo to od wielu lat nie ukazują się jego komiksy. Zmianę tego stanu obrała sobie za cel oficyna BB Team. Pierwszym wydanym przez nią komiksem będzie "Binio Bill i Szalony Hieronimo". Tym razem bohaterski szeryf Binio zmaga się z wodzem Apaczów Heronimo oraz pomaga uroczej rodaczce odnaleźć zaginionego ojca.

Był to jeden z ostatnich komiksów, nad którym pracował autor. Niestety - nie zdążył go ukończyć. Teraz, dzięki staraniom rodziny i przyjaciół Mistrza album został przygotowany do druku. Inne komiksy z Binio Billem przez wiele lat ukazywały się w "Świecie Młodych", jeden z nich - "Binio Bill i skarb Pajutów" został też wydany w albumie na początku lat 90-tych.

BB Team stawia sobie za cel przypomnienie znakomitej twórczości Jerzego Wróblewskiego. Można się więc spodziewać kolejnych albumów Mistrza.


7.VII.2009 -Planowane jest drugie, poszerzone wydanie Leksykonu polskich bohaterów i serii komiksowych autorstwa Adama Ruska. Tym razem wydawca będzie nie Biblioteka narodowa, tylko projekt Centrala. Zaprasza ona do zgłaszania uwag, propozycji poprawek i uzupełnień - w terminie do 30 wrzesnia 2009 - na poniższe adresy e-mail: Adam Rusek: ruseka@op.pl
Wydawca: centrala.pl@gmail.com
5.VI.2009 -Do sprzedaży trafiły nowy, dziwiąty numer Zeszytów Komiksowych, poświęconych życiu i twórczości zmarłego niedawno Janusza Christy. Na 176 stronach zebrane są archiwalne wywiady, wspomnienia osób współpracujących z autorem, teksty dotyczące twórczości rysownika. Nie można też pominąć obszernego opracowania autorstwa Arkadiusza Florka dokładnie analizującego serię "Kajko i Kokosz". Do tego galeria komiksów i ilustracji autora (w tym nigdy dotąd nie publikowany komiks pt. "Kalafit"), a także szkice postaci czy wstępne wersje znanych ilustracji. W numerze znajdują się też komiksy współczesnych autorów, stworzonych w hołdzie Januszowi Chriście.


30.V.2009 -Z inicjatywy MFK i Papcia Chmiela jakiś czas temu do Poczty Polskiej trafił wniosek o uwiecznieniu bohaterów serii na znaczkach pocztowych. Poczta zgodę wyraziła, Papcio przygotował projekty, trochę trwało dogranie szczegółów i oto można już zakupić prawdziwe znaczki pocztowe z napisem "Tytus, Romek i A'tomek" oraz podpisem Papcia. Napis, podpis - ale co z ilustracją? No własnie...


Oto projekty trzech znaczków stworzone przez Papcia Chmiela. Piękne, prawda? Nasza trójka bohaterów wraz z trzema niezapomnianymi pojazdami, którymi się poruszali. Problem tylko w tym, że Poczta na znaczkach umieściła całkiem inne ilustracje. "Artystka plastyk Ewa Mońko" postanowiła na znaczkach umieścić takie ilustrację, żeby nie było wiadomo kogo przedstawiają oraz kto jest ich autorem. Pierwszy rzut oka na znaczki i na podpis "artystki" sugeruje, że nie Papcio tylko ona, ale Papcio na swej stronie wyjaśnia, że to jednak jego rysunki - stare projekty maskotek na festiwal "Zero Nudy".

Oddajmy głos Tytusowi, który na stronie Papcia wyjaśnia genezę powstania nieszczęsnych znaczków:

- Czy cieszy Pana ukazanie się tej serii znaczków?
- I tak i nie. Otóż jak mi wiadomo, Papcio Chmiel, w związku z 50-cioleciem naszego zaistnienia w świecie, złożył w roku 2006 do Dyrekcji Poczty Polskiej propozycję wydania jubileuszowego znaczka. Oto on po lewej stronie.
Jubileuszowa propozycja upadła, ponieważ Poczta miała plany wydawnicze już na rok 2009. W roku 2009 Mój Papcio narysował nowe projekty trzech znaczków: my w wannolocie, trąbolocie i na koniu mechanicznym Rozalia. Typowe pojazdy dla naszego komiksu.
Projekty odrzucono, a graficy Poczty ze starych rysunków Papcia zmajstrowali nowe dzieła ku jego rozpaczy. Rysunki na znaczkach, to projekty (z 2004 roku) do wykonania maskotki Festiwalu Filmów dla Dzieci "Zero Nudy" w Opolu. Nawet można zobaczyć ich wysokości w centymetrach, umożliwiające zachowanie wzajemnych proporcji. W ten sposób małe znaczki stały się nieczytelne, niezrozumiałe dla zagranicznego odbiorcy.
- I zgodził się na to Papcio?
- A co miałem robić? - powiedział. Był już tak zmęczony negocjacjami z Pocztą, że podpisałby każdy podsunięty projekt.


Poczta Polska na swojej stronie pisze:

Tytus, Romek i A'Tomek - bohaterowie kultowego komiksu Papcia Chmiela, doczekali się swego miejsca na znaczku pocztowym. To prezent Pocztowców dla wszystkich dzieci - małych i dużych z okazji ich święta. W tym roku przypada 52 rocznica "narodzin" komiksu.

Na każdym z trzech znaczków zaprojektowanych przez artystkę plastyk Ewę Mońko znajdują się tytułowi bohaterowie legendarnej historyjki obrazkowej: Tytus, Romek i A'Tomek. Znaczki wydrukowano techniką offsetową na papierze fluorescencyjnym, w formacie: 31,25 x 43 mm, w nakładzie po 600 tys. sztuk każdego. W dniu wprowadzenia serii do obiegu (29 maja), ukazała się również koperta FDC (Pierwszego Dnia Obiegu) opatrzona datownikiem okolicznościowym stosowanym w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.

Niestety - nie napisali już, dlaczego "artysta plastyk" zdecydował się poprawiać Papcia i stworzyć lepsze ilustracje, niz sam autor. Nie napisali też czy to ze względu na legendarny charakter serii komiksowej bohaterowie wyglądają jak bandyci na zdjęciach policyjnych. Fanom nie pozostaje nic innego, jak udac się na pocztę, zakupić znaczki, polizać je z tyłu a nastepnie przykleić na kopertę (można przy okazji mocno klepnąć "Tytusa" dłonią, żeby nie odpadł) i wysłać swoją opinię o takim "prezencie" do dyrekcji Poczty.


29.V.2009 -Fragment muru okalającego Muzeum Powstania Warszawskiego został przyozdobiony malowidłem przedstawiającym Tytusa, Romka i A'tomka. Namalował go oczywiście Papcio Chmiel, a przedstawia on Tytusa jako łącznika Poczty Harcerskiej. Ilustracja pochodzi z albumu "Tytus, Romek i A'tomek jako Warszawscy Powstańcy 1944".


zdjęcie pochodzi ze strony Papcia Chmiela www.tytusromekiatomek.pl


25.V.2009 -

Ukazał się album "Tytus, Romek i A'tomek jako Warszawscy Powstańcy 1944" autorstwa Papcia Chmiela. W nietypowym, duzym formacie zawiera 36 ilustracji przedstawiających aspekty Powstania Warszawskiego, którego Papcio Chmiel był uczestnikiem.

Autor deklaruje, że po tym albumie planuje zakończyć rysowanie jednej z najdłuższych serii komiksowych w Polsce.

Tytus, Romek i A'tomek jako Warszawscy Powstańcy 1944

Scenariusz: Henryk Jerzy Chmielewski
Rysunek: Henryk Jerzy Chmielewski
Wydawnictwo: Prószyński Media
Liczba stron: 40 (80)
Format: 345x245 mm
Oprawa: twarda
Cena z okładki: 36,-14.III.2009 -


Na 9 Warszawskich Spotkaniach Komiksowych miały premierę albumy nowego wydawnictwa Ongrys - zbiorcze wydanie przygód Kubusia Piekielnego autorstwa Szarloty Pawel oraz Gapiszona Bohdana Butenko. Przez krótki czas była również do kupienia antologia nieznanych komiksów Tadeusza Raczkiewicza, ale nakład skończył się w ciągu półtorej godziny! Przy okazji premiery można było porozmawiać lub wziąć autograf od Szarloty Pawel, Bohdana Butenko, a także Tadeusza Raczkiewicza, z którym miłośnicy sami przygotowali i przeprowadzili oddolne spotkanie - na tyle udane, że mała sala pękała w szwach.


Więcej szczegółów na stronie wydawnictwa: www.ongrys.pl


30.II.2009 -


W kioskach ukazało się kolejne, siódme już wydanie pierwszej księgi Tytusa, Romka i A'tomka. Wydawnictwo Prószyński i spółka ma zamiar co dwa tygodnie publikować kolejną księgę. Co ciekawe - nowe wydanie oparte jest na pierwotnej wersji komiksu, a nie na przerysowanej w 1987 roku.

Całą serę można zamówić w prenumeracie na stronie wydawcy: www.tytus.pl


To nie jedyna dobra wiadomość dotycząca Tytusa. W maju Poczta Polska planuje wypuścić serię trzech znaczków z bohaterami komiksu. Byłaby to pierwsza komiksowa seria znaczków pocztowych. Do tej pory na znaczkach pojawili się m.in: Koziołek matołek, Małpka Fiki-Miki oraz Bolek i Lolek.


6.II.2009 -


Przy współpracy z toruńskim teatrem Baj Pomorski ukazał się nowy komiks z przygodami Gapiszona - "Gapiszon i tajemnica pierniczków". Z okazji premiery w Toruniu odbyły się spotkania z autorem - w teatrze i w Empiku na Starówce. Komiks nie będzie dostępny w księgarniach. Więcej o tym projekcie na stronie Kulturalny Toruń.

2.II.2009 -


Garść informacji od wydawnictwa Ongrys dotyczących przygotowywanego albumu "Kubuś Piekielny:

Przygotowania albumu z przygodami Kubusia Piekielnego idą pełna parą. W sklepach powinien być w kwietniu, a z autorką Szarlotą Pawel będzie spotkanie na Warszawskich Spotkaniach Komiksowych, tam też postaramy się mieć przedpremierowe egzemplarze.

Znana jest już dokładna zawartość:

  1. Przeprowadzka
  2. Sąsiedzi
  3. Ja, Kubuś
  4. Kubuś i jego rodzinka (nowe plansze narysowane specjalnie do tego wydania!)
  5. Remont? Remont!
  6. Kubuś i Malwinka (uzupełnione o jeden nowy odcinek)

Oprócz komiksów w albumie będą tez dodatki, a wśród nich m.in. bibliografia dotychczasowych wydań Kubusia, krótki opis całej serii, wywiad z Szarlotą Pawel, wyjaśnienia autorki dotyczące niektórych niuansów PRL-u, przedstawionych w komiksach oraz ilustracje z kubusiem i Malwinką. Całość zajmuje 128 stron. Album będzie miał format A4 i twardą oprawę.

Oprócz tego będzie mozna też kupić wydanie rozszerzone Kubusia - wzbogacone o nie przerysowane przygody ze Świata Młodych oraz o galerię ilustracji. W sumie będzie miało 160 stron i oczywiście znacznie mniejszy nakład. Wydanie to nie będzie dostępne w księgarniach ani empikach.

Oprócz albumu przygotowywujemy reprint planu lekcji z roku 1979 oraz koszulki T-Shirt z Kubusiem. W zanadrzu mamy jeszcze kilka niespodzianek, ale nie chcemy zdradzać wszystkiego od razu. Więcej informacji o wydawnictwach na naszej stronie internetowej www.ongrys.pl

A już teraz dla czytelników konkurs związany z Kubusiem. Na rozwiązania czekamy do 15 lutego. Do wygrania - albumy "Kubuś Piekielny". A już wkrótce rusza specjalny maraton konkursowy w którym nagrodą będzie własnoręczna kolorowa ilustracja Szarloty Pawel z Kubusiem.

Zapraszamy

Wydawnictwo Ongrys

Archiwum wiadomości:
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
wcześniejsze wydarzenia