Scenarzyści frankofońscy

współpracujący z polskimi rysownikamiMichel Bom

Michel De Bom urodził się w 1950. Po ukończeniu Akademii Sztuk Pięknych rozpoczyna pracę w Spirou, a następnie w Tintinie. W Spirou zadebiutował scenariuszami humorystycznymi tworzonymi z: Watch, Dédé, Bosse... Napisał kilka epizodów "Flagada z Degotte", zabawne gagi i stripy "Alcofribas et O'Trush" i "La nuit du chat" (nagroda publicznosci w Angouleme 90)

Tworzył komiksowe opowieści m.in. dla Lombardu i Depuis. Współpracował z takimi rysownikami, jak: Walli, Sidney, P. Cadot, Th. Cayman, Urbain czy znany w Polsce Crisse.

Andre Paul Duchateau

Zadebiutował w wieku 15 lat powieścią kryminalną. Niedługo potem poznał rysownika Tibeta i za jego namowa rozpoczął karierę scenarzysty komiksowego. W 1955 roku powstała seria "Ric Hochet", najbardziej znany komiks tej pary. Do tej pory powstało ponad 60 odcinków. Komiks ten opowiada o przygodach dziennikarza, którego pasją jest rozwiązywanie zagadek detektywistycznych. Duchateau nie ograniczał się do tworzenia jednej serii, pisał scenariusze dla wielu rysowników. W końcu w 1980 roku rozpoczął współpracę nad serią science-fiction "Hans" z Grzegorzem Rosińskim. W 1986 zaangażował się w komiks "Bruce J. Hawker" (do którego rysunki wykonał Vance). Opowiada on o przygodach porucznika angielskiej floty królewskiej. Dwa lata później został kierownikiem literackim w wydawnictwie Le Lombard. Później, ze względu na jego liczne doświadczenia w tej dziedzinie, powierzono mu odpowiedzialność za komiksowe serie detektywistyczne w wydawnictwie Lefrancq. Od 1980 tworzy scenariusze do serii "Yans" (w oryginale: "Hans").

Jean Dufaux

Scenarzysta Jean Dufaux urodził się w 1949 r., skończył studia filmowe, zaś komiksem zajmuje się od 1983 r. Jest autorem scenariuszy do ok. 125 albumów, współpracował z 26 rysownikami, ma na koncie takie przeboje, jak "Skarga Utraconych Ziem", "Drapieżcy", "Niklos Koda", "Jessica Blandy". Jest laureatem całej masy nagród, a jego bogata wyobraźnia i biegłość warsztatowa pozwalają mu swobodnie przerzucać się z jednego gatunku do drugiego. Dufaux pisze zarówno komiksy historyczne, jak i kryminalne, obyczajowe, horrory, opowieści fantasy czy o tematyce erotycznej. O ich jakości decyduje jego umiejętność tworzenia intrygujących, wciągających fabuł i fascynujących postaci. Dufaux ma szczęście do rysowników, pracowali z nim Rosiński, Marini, Adamov i wielu innych.

Jean van Hamme

Urodził się 16 stycznia 1939 roku w Brukseli. Znak zodiaku - Koziorożec. Z wykształcenia jest ekonomistą, ale nie bilanse księgowe stały się jego pasją. Szybko zorientował się, że dużo ciekawsze jest wymyślanie opowieści i scenariuszy. Jest autorem powieści przygodowych, pracuje również dla telewizji. Największą popularność zdobyły jego scenariusze komiksów, napisane dla tak znanych rysowników, jak Cuvelier, Gen, Beautemps, Dany, Aidans, Cheret i Vance. W 1 976 roku poznał polskiego rysownika Grzegorza Rosińskiego. Znajomość ta zaowocowała nowym pomysłem na scenariusz komiksu - postacią Thorgala Aegirssona. Wymyślony przez Van Hamme'a, a narysowany przez Rosińskiego fantastyczny, mroczny świat wikingów odniósł wielki sukces. Wciąż są wznawiane starsze tytuły i powstają nowe przygody Thorgala. Autor zakończył pisanie scenariuszy do serii na 29 tomie. Van Hamme był wielokrotnie nagradzany na konwentach komiksowych.

Bran McLeod

Belgijski dziennikarz szkockiego pochodzenia. Poza pisaniem tworzy audycje radiowe, tłumaczy oraz pisze scenariusze komiksowe. Zaczynał w roku 1983 współtworząc z rysownikiem Leonem Fabbri "Les Kilous" - fantastyczne wypadki trzech psotnych Szkotów.

Najbardziej znanymi komiksami są dwa tomy "Podróżników" - opowieści przygodowo-historycznej usytuowanej w lasach wschodniej Kanady w XIX wieku, znakomicie zilustrowanej przez Zbigniewa Kasprzaka.

Mythic

Mythic to pseudonim Jean-Claude`a Smit-le-Benedicte`a. Urodził się w 1947 roku. Studiował nauczanie początkowe, organizował sztuki teatralne dla dzieci, poza tym zajmował się rysowaniem. Jego prace brały udział w wielu wystawach w Belgii i za granicą. W końcu zaczął pisać zbiory opowiadań, powieści i scenariusze komiksowe. Współpracował między innymi z Hardym ("Garonne et Guitare") i Rosińskim ("Fantastyczna podróż"). Obecnie pracuje nad seria "Alpha".


Yves Sente

Yves Sente urodził się w Brukseli w 1964 roku. Studiował prawo i stosunki międzynarodowe. W latach 1991-1993 redaktor prowadzący czasopism publikowanych w wydawnictwie Lombard, a później redaktor naczelny tej oficyny. W czasie jego kadencji Lombard stał się jednym z największych wydawnictw komiksowych rynku europejskiego. W 1997 roku Sente postanowił próbować sił jako scenarzysta. Pod pseudonimem wysłał konspekt komiksu na konkurs organizowany przez wydawnictwo Blake i Mortimer. Wygrał tę rywalizację i w efekcie został zaangażowany do tworzenia dalszych odcinków sztandarowej serii tej oficyny - cyklu "Blake i Mortime" W latach 2000-2003 wydał w jego ramach dwie historie (rysunkami zajął się Andre Juillard): "La Machination Voronov" i "Les Sacrophages du 6e Continent". W 2006 roku przejął od Jean van Hamme'a pisanie serii "Thorgal".


Źródło: internet, materiały prasowe wydawnictwa EgmontKomiksy współtworzone przez autorów frankofońskich:

Thorgal (scenariusz: Jean Van Hamme, rysunki: Grzegorz Rosiński, Lombard 1980-2008)

1. Zdradzona Czarodziejka
2. Wyspa wśród lodów
3. Trzech starców z krainy Aran
4. Czarna galera
5. Ponad Krainą Cieni
6. Upadek Brek Zaritha
7. Gwiezdne dziecko
8. Alinoë
9. Łucznicy
10. Kraine Qa
11. Oczy Tanatloca
12. Miasto zaginionego Boga
13. Między Ziemią a światłem
14. Aaricia
15. Władca gór
16. Wilczyca
17. Strażniczka Kluczy
18. Słoneczny miecz
19. Niewidzialna forteca
20. Piętno wygnańców
21. Korona Ogotaia
22. Giganci
23. Klatka
24. Arachnea
25. Błękitna zaraza
26. Królestwo pod piaskiem
27. Barbarzyńca
28. Kriss de Valnor
29. Ofiara
30. Ja, Jolan
31. Tarcza Thora

Yans (scenariusz: Andre Paul Duchateau, rysunki: Grzegorz Rosiński, Zbigniew Kasprzak, Lombard 1983-2000)

1. Ostatnia Wyspa
2. Więzień wieczności
3. Mutanci z Xanai
4. Gladiatorzy
5. Prawo Ardelii
6. Planeta czarów
7. Dzieci nieskończoności
8. Oblicze potwora
9. Księżniczka Ultis
10. Tęczowa plaga
11. Tajemnica czasu
12. Kraina otchłani
13. Wieża rozpaczy - Tintin 1980, w Polsce Super-Boom, chronologicznie pomiędzy 1 a 2)


Szninkiel (scenariusz: Jean Van Hamme, rysunki: Grzegorz Rosiński, Casterman 1988, 2001)

1. Misja
2. Wybraniec
3. Sąd

Skarga Utraconych Ziem (scenariusz: Jean Dufaux, rysunki: Grzegorz Rosiński, Dargaud 1993-2002)

1. Sioban
2. Blackmore
3. Pani Gerfaut
4. Kyle z Klanach

Fantastyczna podróż (scenariusz: Mythic, rysunki: Grzegorz Rosiński, Lombard 1987-88, w epizodach Spirou 1977-79, 1985, Tintin 1987)

1. Wyspa przypływów
2. Wodne rusałki

Zemsta hrabiego Skarbka (scenariusz: Yves Sente, rysunki: Grzegorz Rosiński, Dargaud 2004)

1. Złote ręce
2. Serce z brązu

Podróżnicy (scenariusz: McLeod, rysunki: Zbigniew Kasprzak, Lombard 1995, 1997)

1. Athabasca
2. Grizzli

Halloween Blues (scenariusz: Mythic, rysunki: Zbigniew Kasprzak, Lombard 2003-2004)

1. Przepowiednie
2. Piszę do Ciebie z Gettysburga

Western (scenariusz Van Hamme, rysunki: Grzegorz Rosiński, Lombard 2001)

Historia wyssana z sopla lodu (Le petit peuple des Caraquins - scenariusz: Jean Dufaux, rysunki: Tadeusz Baranowski, Tintin 1986)

Profesor Nerwosolek (Professeur Magister - scenariusz: Michel Bom, Tadeusz Baranowski, rysunki: Tadeusz Baranowski, Tintin 1984-86)

Historie nie z tej ziemi (Histoires d'ailleurs - scenariusz: Lemasque, rysunki: Grzegorz Rosiński, Spirou 1977)

Wyprawa (Le jeu de la lune barbaresque - scenariusz: Van Hamme, rysunki: Grzegorz Rosiński, Super Tintin 1984)

Inne podstrony:
Tadeusz Baranowski
Zbigniew Kasprzak
Grzegorz Rosiński
Thorgal
Yans
Szninkiel
Skarga Utraconych Ziem
Fantastyczna podróż
Mistrzowie komiksu
Polscy rysownicy na zachodzie
Różnice pomiedzy wydaniami