Tadeusz Raczkiewicz

rysownikRysownik, satyryk, grafik, scenarzysta. Urodził się w 1949 r. w Gubinie (lubuskie), w którym mieszka i pracuje do dziś. W młodości wielki miłośnik komiksu (m.in. "Tytusa..." ze Świata Młodych oraz "Lucky Luke'a" z Na przełaj), od piętnastego roku życia wysyłał do redakcji "Świata Młodych" samodzielnie tworzone komiksy. Redakcja nie zdecydowała sie na ich publikację, ale zaproponowała współpracę - tak powstał zamieszczony w 1976 roku "Kuśmider i Filo" do scenariusza Jerzego Dąbrowskiego.

Na kolejne zlecenia przyszło autorowi czekać aż siedem lat. Wtedy to na łamach "Świata Młodych" zagościły dwie adaptacje prozy Juliusza Verne'a. Jednak największą popularność przyniosła Raczkiewiczowi rozpoczęta w roku 1984 seria "Tajfun".

Przygody Tajfuna - pracownika tajnej organizacji rządowej Nino - i współpracujących z nim dwóch uroczych agentek - Kriss i Maar - były strzałem w dziesiątkę. Umiejętne połączenie klimatów sensacyjno-fantastycznych z modnymi wówczas wschodnimi sztukami walk zdobyło uznanie czytelników. Powstały w sumie cztery historie (każda objętości pełnometrażowego albumu), w których autor umiejetnie zmieniał konwencje, zaskakując czytelnika cały czas czymś nowym. Od czystego SF w "Zagadce układu C-2", poprzez sensację lekko tylko doprawioną fantastyczną otoczką w "Na tropie Skorpiona", do opowieści katastroficznej jaką było "Monstrum". W międzyczasie powstała jeszcze zbliżona klimatem historia "Tajemnica Kamiennego Lasu", narysowana do gotowego scenariusza.

Po czwartej części autor zdecydował się odpocząć nieco od tej postaci i klimatu, tworząc dwie opowieści historyczne, będące remake'ami wcześniej publikowanych komiksów. "Tajemnica Czerwonego Tepee" to klasyczna opowieść z Dzikiego Zachodu, przedstawiająca przyjaźnie i konflikty osadników z rdzennymi mieszkańcami Ameryki. Na uwagę zwraca tutaj bogata strona graficzna - świetnie dopracowane rysunk, ciekawa kompozycja plansz, duża dbałość o detale. Pierwotną wersję komiksu, opublikowaną w roku 1965 do scenariusza Wandy Krzemińskiej stworzył znakomity grafik i ilustrator - Stanisław Rozwadowski.

Drugi remake to opowieść o jednym z najsłynniejszych Polskich rycerzy - Zawiszy Czarnym. Historia koncentruje się na młodzieńczych latach przyszłego wojaka. Scenariusz napisała Barbara Tylicka, a pierwszą stronę wizualną stworzył również w 1965 roku Mieczysław Kościelniak.

Pod koniec lat 80-tych autor prowadził rozmowy z wydawnictwem KAW na temat albumowych wydań Tajfuna. Przygotowywał też kolejne historie dla "Świata Młodych". Niestety, przemiany ustrojowe przeszkodziły realizacji tych planów. W szufladach redakcji zaginęły gdzieś dwie ukończone opowieści - kryminał SF "Kontrakt" oraz adaptacja powieści Paula Fevala spod szyldu płaszcza i szpady - Kawaler de Lagardere.

Po załamaniu się rynku i braku możliwości tworzenia komiksów Raczkiewicz tworzył ilustracje satyryczne, publikując je m.in. w czasopismach oficyny Superpress oraz w prasie lokalnej - Gazecie Lubuskiej, Gazecie Nowej czy Wiadomościach Gubińskich.

Mimo bogatego, ciekawego i różnorodnego dorobku komiksowego, stojącego na bardzo przyzwoitym poziomie (zarówno od strony fabularnej, jak i graficznej) autor przez wiele lat nie doczekał się ani jednego wydawnictwa albumowego. Jego komiksy można było spotkać tylko i wyłącznie w wydaniach gazetowych (no i w nieoficjalnych przedrukach fanowskich). Sytuacja zmieniła się w roku 2005 na Międzynarodowym Festiwali Komiksu w Łodzi, na który Raczkiewicz został zaproszony. Rysownik był zdziwiony dużą grupą fanów, która była na spotkaniu z nim. Przez te wszystkie lata był przekonany, że o jego komiksach dawno zapomniano. Obiecał tworzenie dlaszych przygód Tajfuna. Obietnicy dotrzymał - rok pózniej zaprezentował gotowe plansze z nowymi przygodami Tajfuna, a wydawnictwo Mandragora przygotowała album z trzema najwczesniejszymi opowieściami.


SKRÓCONA KOMIKSOGRAFIA:


Komiksy pełnometrażowe:

Kuśmider i Filo (scen. Jerzy Dąbrowski - 60 plansz)
"Świat Młodych" - 1976
Dwa lata wakacji (53 plansze)
"Świat Młodych" - 1983
"Express ilustrowany" - 1984 (wydanie czarno-białe)
Piętnastoletni kapitan (38 plansz)
"Świat Młodych" - 1984
"Express ilustrowany" - 1984 (wydanie czarno-białe)
Tajfun: Zagadka układu C - 2 (46 plansz)
"Świat Młodych" - 1984
wyd. I - Mandragora 2006 (w albumie "Tajfun")
Tajfun: Afera Bradleya (44 plansze)
"Świat Młodych" - 1985
wyd. I - Mandragora 2006 (w albumie "Tajfun")
Tajemnica kamiennego lasu (scen. Piotr Ponaczewny - 26 plansz)
"Świat Młodych" - 1986
"Express ilustrowany" - 1987
Tajfun: Na tropie Skorpiona (44 plansze)
"Świat Młodych" - 1987
"Express ilustrowany" - 1988
wyd. I - Mandragora 2006 (w albumie "Tajfun")
Tajfun: Monstrum (44 plansze)
"Świat Młodych" - 1988
Tajemnica czerwonego Tepee (scen. Wanda Krzemińska - 22 plansze)
"Świat Młodych" - 1989
"Express ilustrowany" - 1989
Zawisza Czarny (scen. Barbara Tylicka - 38 plansz)
"Świat Młodych" - 1991
Kontrakt
Gazeta Nowa - 1992 (str 1-18 - niedokończony)
przedruk w antologii "Komiksy nieznane"
oryginalne plansze zaginęły
Tajemnicza wyspa (39 plansz)
przedruk starszej wersji w antologii "Komiksy nieznane"
oryginalne plansze nowszej wersji zaginęły w redakcji KAW
Tajemnica Johna Keitha (12 plansz - niedokończony)
niedokończony
w antologii "Komiksy nieznane"
Kawaler de Lagardere (na podstawie powieści Paula Fevala - 44 plansze)
niepublikowany - część materiałów zaginęła w redakcji Świata Młodych
kilka stron w antologii "Komiksy nieznane"
Onufry Zagłoba - różne historie
niepublikowany - plansze zaginęły w redakcji KAW
częsciowo zamieszczony w antologii "Komiksy nieznane"
Flip i Flap - różne historie
niepublikowany
częsciowo zamieszczony w antologii "Komiksy nieznane"
Wybuch w Norsk-Hydro (22 plansze)
niepublikowany - plansze zaginęły
stara wersja i jedna, ocalała plansza z nowej wersji zamieszczone w antologii "Komiksy nieznane"

INNE:

Inspektor Tom Monk "Świat Młodych" - 1984 - 2 plansze)
Humoreski (różne czasopisma - lata 90-te)
Paski satyryczne (Wiadomości Lubuskie - 2000-2001)

Inne podstrony:
Pełna komiksografia
Tajfun
Adaptacje Juliusza Verne'a
Inne komiksy Raczkiewicza
Świat Młodych

Bibliografia:
1. Bartosz Kurc - Przyjemna lektura, wyzwalająca estetyczne bodźce - wywiad z rysownikiem opublikowany w książce "Trzask Prask".
2. Janusz Karmański - Komiks w Świecie Młodych
3. Łukasz Chmielewski - Na tropie Raczkiewicza (Produkt 3/2000)
4. Tadeusz Raczkiewicz - Komiksy - antologia opracowana przez Andrzeja Sobczaka - 2006