Nowinki   Autorzy   Wydawnictwa   Postacie   Relax   Ciekawostki   Czytelnia   Mapa  


Jubileusz - półrocze Relaksu!

25.X.2003 - 25.VI.2004

25 kwietnia mija pół roku od premiery "Relaksu". To dobry moment, aby zatrzymac się na chwile, spojrzec wstecz, sprawdzić, co się udało, a co nie, wyciągnąć wnioski na przyszłość...

Dnia 25.X.2003 roku, w trakcie MFK w Łodzi, miał premierę nowy serwis poświęcony polskim komiksom. Składał się z ok. 30 podstron. 12 z nich to strony główne działów tematycznych, 13 dotyczyło rysowników, 4 - wydawnictw, a 1 - postaci (Binio Billa).

Obecnie serwis ma 83 podstrony (niektóre są niedokończone), z czego 14 dotyczy autorów, 6 - wydawnictw, 20 - postaci (tu jest najwiecej nieukończonych), 22 - Relaksu, 8 - ciekawostek, są też dwa kadry i inne strony.

Największy rozwój nastapił w dziale "Relax", gdzie zostały ukończone wszystkie zaplanowane podstrony. Szybko rozwijają się tez ciekawostki, choc informacje tam zawarte często sa niekompletne. Białymi plamami na mapie Relaksu są: komiksografie, zestawienia ilustracji książkowych oraz postacie i serie.

W minionym okresie odbyły sie dwa konkursy komiksowe. Pierwszy zakończył sie fiaskiem - w teminie nie wpłyneła ani jedna poprawna odpowiedź. W drugim było zdecydowanie lepiej - 8 osób odpowiedziało na pytania, w tym 3 - stuprocentowo poprawnie.

W dziale Czytelnia można przeczytać komiksy - krótkie, rzadko spotykane, trudno dostępne w innej formie. Po raz pierwszy zamieszczone zostały debiutanckie komiksy Grzegorza Rosińskiego czy Jerzego Wróblewskiego.

W czasie Warszawskich Spotkań Komiksowych starałem się nawiązać kontakt ze znawcami i kolekcjonerami polskich komiksów. Wielu z nich miało okazję wczesniej wejść na witrynę, wielu nigdy wcześniej o niej nie słyszało. Opinie były raczej pozytywne, kilka osób zadeklarowało chęć pomocy przy tworzeniu Relaksu.

W tym czasie również przeprowadziłem wywiad z Mistrzem Tadeuszem Baranowskim. Zapis wywiadu jest w trakcie opracowywania i wkrótce zostanie opublikowany na stronie, wzbogaci też treść poszczególnych podstron. Nie jest to długi wywiad, raczej uzupełnienie obszernych rozmów, jakie z autorem odbyły inne wydawnictwa, m.in. AQQ.

Relax zyskał sobie kilku stałych bywalców, m.in: ze Szczecina, okolic Łukowa, Otwocka, Gdańska, Łodzi. Został też zauważony przez kolekcjonerów i autorów, o czym świadczą przysyłane maile (m.in. od p. Jacka Skrzydlewskiego czy p. Wojciecha Obremskiego).

Nieocenioną pomocą przy tworzeniu materiału służą miłośnicy z Krakowa - p. Wojciech Jama oraz p. Janusz Pawlak, za co chciałbym im serdecznie podziękować. Nie byłoby też Relaksu, gdyby nie publikacje innych badaczy - najważniejsze są tu "Bibliografia komiksów wydanych w Polsce" p. Marka Misiory czy też "Komiks w Polsce" p. Igora Soszyńskiego.

Jedną z najistotniejszych porażek Relaksu w pierwszym półroczu istnienia jest stały, jednoosobowy skład redakcji. Mimo licznych prób nie udało się pozyskać innych osób do tworzenia tekstów czy zestawień na stałe. Natomiast przy konkretnych częściach, wiele osób pomagało nadsyłając swoje uwagi bądź materiały.

Od chwili powstania Relax odwiedzono ok. 1400 razy. Statystycznie dzienna ilość odsłon to 6. Znaczący wzrost dał się zauważyć po informacjach w innych serwisach: AQQ, WRAKu i na forum Gildii Komiksu.

Koncząc podsumowanie: widzę potrzebę stworzenia szerokiej, pełnej, bogatej encyklopedii klasycznego polskiego komiksu. Widze zainteresowanie środowiska i wsparcie (na razie tylko duchowe :-) ). Mam zamiar tworzyć witrynę tak długo, jak długo będzie zainteresowanie starymi komiksami, jak długo będą pojawiać się wznowienia, jak długo egzemplarze sprzed lat bedą krążyć na giełdach i na Allegro. Mam nadzieję, że uda się zebrać grupkę miłośników podobnych do mnie, która będzie opracowywać materiały do witrynki.

Zapraszam wszystkie osoby, które chciałby współtworzyć stronę, podzielić się informacjami lub po prostu przekazać swoje uwagi odnośnie Relaksu, do wysyłania maili

Dziekując wszystkim osobom, które wspierały i pomagały w tworzeniu strony, a także odwiedziły ją, zapraszam na Relax przez następne pół roku i dłużej.

Leszek Kaczanowski