Nowinki   Autorzy   Wydawnictwa   Postacie   Relax   Ciekawostki   Czytelnia   Mapa  


Binio Bill

(scenariusz i rysunki Jerzy Wróblewski)Seria znakomitych opowieści reprezentująca rzadko podejmowany u nas gatunek, jakim jest western. Zabawne i wesołe przygody dzielnego szeryfa miasteczka Rio Klawo w walce z przestępcami.

Binio Bill (z pochodzenia Polak o nazwisku Zbigniew Bilewicz) jest wszechstronnie uzdolnionym człowiekiem. Potrafi bardzo celnie strzelać, świetnie jeździ konno, rzuca lassem i posługuje się niemal każdą inną bronią. Co więcej jest bardzo inteligentny i dzięki temu często potrafi przewidzieć następny ruch bandyty. W dorobku schwytanych przestępców Binio Bill ma m.in. Jane Klamota, Kida Walkera, handlarza bronią Portera czy Benneta wraz z synami. Poza posadą szeryfa zajmował się występowaniem w filmie. Miał też okazję, jako jeden z nielicznych Ziemian, podróżować na inne planety, gdzie wykonał niebezpieczną misję.

Scenarzystą i rysownikiem serii jest Jerzy Wróblewski. Postać po raz pierwszy pojawia się w "Świecie Młodych" w roku 1980. Od tamtej pory opublikowano łącznie 163 plansze, zakończone w roku 1990 albumem: "Binio Bill i skarb Pajutów" - jedynym wydaniem albumowym.

Siłą serii jest przyjemny, nie nachalny humor oraz westernowy klimat, w którym Wróblewski czuł się bardzo dobrze. Autor ten narysował wcześniej ponad siedemdziesiąt historii z dzikiego zachodu, tak więc potrafił go sparodiować jak mało kto. Należy też zwrócić uwagę na konsekwentną, czystą i dopracowaną kreskę autora. Jest to jedna z nielicznych pozycji rysowana w sposób humorystyczny, w ogromnym dorobku rysownika.

Oprócz głównego bohatera występuje kilka stałych postaci drugoplanowych. Wiernym przyjacielem i pomocnikiem jest Cyklon - inteligentny wierzchowiec. Binio Bill razem z Cyklonem tworzą parę podobną do Lucky Luke'a i Jolly'ego, choć rumaki mają zdecydowanie inne charaktery. Jolly jest filozofem, miejscami cyniczny, miejscami złośliwy, często leniwy i marudny. Cyklon to wcielenie zalet - zawsze wierny i gotowy, doskonale rozumie swego przyjaciela i wspiera go jak tylko konie potrafią, a nawet bardziej. W Rio Klawo mieszka też pomocnik szeryfa - staruszek Dan.

Wystepują też ciekawe postacie epizodyczne - cała galeria przestępców (samotnych lub dowodzących bandami), innych szeryfów, mieszkańców miasteczek oraz bezkresnych pustkowi. Czasem pojawia się też (obowiązkowa w takich historiach) amerykańska kawaleria oraz Indianie. Ci ostatni są przedstawieni z pewnym dystansem - są to postacie dramatyczne, często naiwne, prześladowane ze względu na swój tryb życia, czasem stłamszone przez alkohol i sposób życia białego człowieka, czasem prowadzące honorową, ale beznadziejna walkę o zachowanie własnej kultury i godności.


Ciekawostki odnośnie serii:
- W tamtych latach całkiem osobno rysowano kontury, a osobno dodawano kolory. Dlatego też w niektórych częściach kolorystyka jest inna od pozostałych. Różnicę najlepiej widać w obu wydaniach "Śladami Kida Walkera" - kolor jest całkiem inny.
- przed śmiercią autor pracował nad następnym albumem - "Binio Bill i Szalony Hieronimo".

Komiksy z Binio Billem:

Rio Klawo (10 plansz)
Świat Młodych - 1980
Na szlaku bezprawia (12 plansz)
Świat Młodych - 1980
Świat Młodych - 1988
Binio Bill i 100 karabinów (21 plansz)
Świat Młodych - 1981
Binio Bill i trojaczki Benneta (19 plansz)
Świat Młodych - 1982
Świat Młodych - 1988
Binio Bill kręci western i... w kosmos (32 plansze)
Świat Młodych - 1983
Świat Młodych - 1987
Binio Bill i ciocia Patty (1 plansza)
Świat Młodych - 1984
Śladami Kida Walkera (20 plansz)
Świat Młodych - 1986
Awantura - 1991 (fragment)
Binio Bill i skarb Pajutów (48 plansz)
wyd. I - Krajowa Agencja Wydawnicza - 1990
Binio Bill i Szalony Heronimo
Paradox - 1996 (fragment)
wyd. I - BBTeam - 2009 (album czarno-biały)

Inne podstrony:
Jerzy Wróblewski
Świat Młodych
Różnice w wydaniach

Bibliografia:
1. Igor Soszyński - Komiks w Polsce