Nowinki   Autorzy   Wydawnictwa   Postacie   Relax   Ciekawostki   Czytelnia   Mapa  


Kudłaczek i Bąbelek

scenariusz i rysunki: Tadeusz BaranowskiKudłaczek i Bąbelek to bohaterowie komiksów Tadeusza Baranowskiego. Są to niesamowite, absurdalne opowieści, bogate w niespodziewane zwroty akcji, w których możliwe jest niemal wszystko, a świat realny i przedstawiony przenikaja się i uzupełniają. Arcyciekawe, tryskające humorem dialogi oraz dopasowana do nich konwencja graficzna tworzą oryginalny i charakterystyczny styl autora.

Skąd się bierze woda sodowa

Kudłaczek i Bąbelek, pionierzy dzikiego zachodu, otrzymują od małego wodza Wielkiego Niepokoju tajny plan dotarcia do źródeł wody sodowej. Jako, że są zagorzałymi miłośnikami tego napoju, postanawiają odkryć jego źródło i delektować się wraz z innymi wspaniałą wodą sodową. Na ich drodze czeka jednak wiele przygód i niebezpieczeństw: zostaną napadnięci, spędzą noc w zamku wampirów, spotkają Yeti, a nawet przeżyją Koniec Świata.

Na tropie (pierwotny tytuł: "Przepraszamy - remanent")

Kudłaczek i Bąbelek, odkrywszy w sobie głód rozwiązywania, zakładają agencję detektywistyczną. Przed nimi zagadki nurtujące badaczy od wieków, np: "skąd się bierze wiatr?", albo "gdzie jest zaginiony ląd Atlantyda?", nie wspominając już o tym, "dlaczego ogórek nie śpiewa?".


W pustyni i w paszczy

Tym razem nasi niestrudzeni badacze okrywają zaginiony ląd, poznając egzotyczne gatunki zwierząt. Staną m.in. oko w oko z lwem, poskromią dusiciela, zajrzą na śniadanie do tygrysów, poprowadzą karierę sportową żółwia oraz zmierzą się z problemem zafortepianienia słonia.
Pierwszą historyjkę o Kudłaczku i Bąbelku, opatrzoną znakiem serii "Prapradziadka Hieronima opowieści dziwnej treści", zamieścił "Świat Młodych" w roku 1976. Wkrótce na łamach gazety ukazały się pozostałe.

Bohaterowie wystąpili jeszcze w historyjce "Co w kaloryferze piszczy", robiąc psikusa Orient menowi i przebierając się za Eskimosa z kaloryferem.

Albumy z historyjkami wydała w latach osiemdziesiątych MAW, były one wielokrotnie wznawiane. Zamieszczono w nich dwie z trzech opowieści. Ciekawostką jest, że "Woda sodowa" na potrzeby albumu została narysowana zupełnie od nowa, różnią się tez niektóre motywy ze scenariusza. Natomiast w przygodzie "W pustyni..." zaginęła jedna plansza.

Część motywów z trzeciej opowieści Baranowski narysował od nowa, czyniąc głównym bohaterem detektywa: Sherlocka Bombla. Zostały one wydane w kwadratowym formacie przez Interpress.

Podobny zabieg autor uczynił w Belgii dla "Tintina" - zebrał najciekawsze pomysły z historyjki "W pustyni..." i narysował je jeszcze raz, czyniąc głównym bohaterem podróżnika - pana Monsieur.

Nie wydane w albumie przygody detektywistyczne przypomniał w latach 1993-1994 "Super-Boom". Jako, że podobny tytuł nosił albumik z przygodami Nerwosolka oraz Szlurpa i Burpa, Kudłaczkowi i Bąbelkowi nadano tytuł "Na tropie".

W ramach cyklu Klasyka Polskiego Komiksy wydawnictwo Egmont wydało tomik z trzema historyjkami o Kudłaczku i Bąbelku.


Postacie występujące w serii:

Kudłaczek

Pełne imię: Wesoły Zyzio "Bufallo" Kudłaczek. Jest wysoki i chudy jak tyczka. Jego pasją jest odkrywanie tajemnic. Nie straszne mu dzikie zwierzęta, nieznane lądy, tajemnicze moce. Jest przesądny. W porównaniu do Bąbelka jest spokojny i opanowany. Lubi wodę plus sodę.

Bąbelek

czyli Munio "Bill" Bąbelek. niski i okrąglutki. Krótkowidz - stąd nieodłączne okulary. Charakter ma dość podobny do Kudłaczka, aczkolwiek jest od niego bardziej porywczy i niecierpliwy.

Wódz Wielki Niepokój

Wódz indiański. Jako, że za jego czasów indianom żyło się bardzo dobrze, mogł poświęcić się ulubionej pasji, czyli opowiadaniu dowcipów. Jego sztandarowym żartem jest dowcip o gąsce Balbince. To własnie wódz przekazuje odkrywcom mapę z zaznaczonym źródłem wody sodowej i wspiera ich w czasie podróży.

Komiksy o Kudłaczku i Bąbelku:


Skąd się bierze woda sodowa
"Świat Młodych" 1976
wyd.I - MAW 1982
wyd.II - MAW 1983
wyd.III - Omnibus 1989
wyd.IV - Egmont 2004
Na Tropie (pierwotny tytuł "Przepraszam remanent", pózniejszy "Za-gatki")
"Świat Młodych" 1976 (całość)
"Super-Boom" 1993-94 (fragmenty)
wyd.I - Egmont 2004 (Skąd się bierze woda sodowa)
W pustyni i w paszczy
"Świat Młodych" - 1977
wyd.I - MAW 1980 (Na co dybie w wielorybie czubek nosa eskimosa)
wyd.II - MAW 1984 (Na co dybie w wielorybie czubek nosa eskimosa)
wyd.III - Egmont 2004 (Skąd się bierze woda sodowa)

W pustyni i w paszczy - książeczka do kolorowania

Inne podstrony:
Tadeusz Baranowski
Pełna komiksografia
Orient Men
Kudłaczek i Bąbelek
Profesor Nerwosolek i Entomologia
Lord Hokus-Pokus, Diplodok
Szlurp i Burp
Sherlock Bombel
Porady Praktycznego Pana
Fruwaczki
Twisti
Inne komiksy Baranowskiego
Świat Młodych
Super-Boom
Juppi, Fantazja, Video Fan, Ja Ty My
Kolorowanki
Plan lekcji
Różnice w wydaniach