Nowinki   Autorzy   Wydawnictwa   Postacie   Relax   Ciekawostki   Czytelnia   Mapa  


Antresolka Profesorka Nerwosolka

scenariusz i rysunki: Tadeusz BaranowskiProfesor Nerwosolek to cokolwiek ekscentryczny naukowiec, wynalazca i odkrywca. Pragnie poznać tajemnice wszechświata, w tym celu też konstruuje różnorakie maszyny. W pracy pomaga mu asystentka - Entomologia Motylkowska.

Antresolka Profesorka Nerwosolka cz. 1

Nerwosolek jest zafascynowany bezmiarem Kosmosu. Konstruuje pojazd kosmiczny - Cichobieżnego Cyborga Do-Luf-Tu 723. W trakcie ostatnich przygotowań do odlotu z pobliskiej studni dobywa się tajemniczy głos. Nalezy on do E.U.Geniusza, który pokazuje profesorowi i Entomologii tajemniczy świat wewnątrz studni, w którym wszystko jest wprost przeciwne.

Antresolka Profesorka Nerwosolka cz. 2

Nerwosolek i Entomologia w swoim statku kosmicznym badają upragniony Kosmos. Znajdują butelkę z listem, z którego wynika, że w okolicy grasuje Mol Książkowy, pożerający historyjki obrazkowe. Zagrożenie czycha też ze strony czarnoksiężnika - Lorda Hokus-Pokusa, zdominowanego pragnieniem władzy absolutnej.

Antresolka Profesorka Nerwosolka cz. 3

Kolejnym celem Nerwosolka i Entomologii jest opłynięcie dookoła kuli ziemskiej. W swym pojeździe kosmicznym przerobionym na łódź na- i podwodną, wyruszaja na morze. Po drodze spotkają m.in.: Neptuna - władce mórz oraz kapitana Haka

Przygody profesorka Nerwosolka

Przez pewien czas Baranowski rysował dla czytelników w Belgii. Były to różne, krótkie przygody profesora. Spotkał się m.in. z wirusem pozaziemskim i załozył Kosmiczne Zoo.

Przepraszam, remanent

Jest to zbiór krótszych historyjek, w których występuje Nerwosolek. Konstruuje on wehikuł czasu, wynajduje miksturę niewidzialności oraz eliksir młodości. Bierze też udział w łowach na wampiry, wypędzając je z pobliskiego zamku.

Te wampiry to Szlurp i Burp. Po opuszczeniu zamku staja się bezdomni, szukaja więc jakiegoś sposobu na poprawę swojej sytuacji materialnej. Jako, że inne sposoby zawodzą, decydują się na napad na bank. Zdobywają też czarodziejskie pierścienie, które pozwolą im zmienić się w kogoś innego.Pierwszy raz Nerwosolek pojawił się na łamach "Świata Młodych" w roku 1980, kolejne opowieści zamieszczano w latach 1981 i 1982. W albumie "Antresolka..." została wydana w roku 1983, jako część "Skąd się bierze woda sodowa i nie tylko", gdzie była pierwsza część przygód. Kolejne dwie ukazały się jako samodzielny tytuł w 1985 r.

Entomologia i Nerwosolek pojawili się gościnnie na łamach komiku "Podróż smokiem Diplodokiem", którego głównym bohaterem był Lord Hokus-Pokus, znany z drugiej częsci "Antresolki...".

Następne przygody ukazywały się w "Tintinie" w latach 1984-86. Pierwszy epizod to prezentacja postaci i wizyta w świecie w studni, nastepne przedstawiały nowe perypetie.

Po powrocie do Polski Baranowski jeszcze raz narysował epizod "Wehikuł czasu", przerysował również dwa epizody Szlurpa i Burpa, aby wystapił w nich Nerwosolek. Dorysował dwie premierowe historyjki, i tak powstał albumik "Przepraszam, remanent". Jest on wesoły i ciekawy, niemniej zarówno styl opowiadania, jak i rysowania całkiem się zmienił w porównaniu do poprzednich historyjek. Nie jest lepszy lub gorszy, po prostu inny.

Po wydaniu "Remanentu" ukazały się jeszcze przedruki francuskich epizodów - w redagowanym przez Baranowskiego magazynie Video-Fan w 1992 r, w Super-Boomie w r. 1994 i AQQ - w 2002. W 2003 r. Egmont wznawia trzy klasyczne części Antresolki w kolekcjonerskim wydaniu.

W 2005 roku rozpoczął się bezprecedensowy projekt. Sam Autor, przy wsparciu fanów i czytelników, wydał pożegnalny, kolekcjonerski album, w którym profesorek Nerwosolek i Entomologia udają się na zasłużoną komiksową emeryturę. Album zatytułowany jest "Tffffuj! Do bani z takim komiksem" i zawiera wiele ciekawostek związanych z Nerwosolkiem, m.in. unikatowe plansze rysowane dla "Alfy", zapowiedzi ze "Świata Młodych", wywiad z Nerwosolkiem przeprowadzony w magazynie "Ja, ty, my", plan lekcji, plakat i wiele innych ciekawostek.

Zdaniem autora
Kiedy po raz pierwszy narysowałem epizod z życia Profesorka Nerwosolka, pani redaktor ukazującego się w KAW pisma "Alfa" oświadczyła: "Generalnie TAK, ale ten tytuł... Dlaczego właściwie Entomologia (przecież nie ma takiego imienia) i nie taki znowu z Profesora Nerwosolek..." Zaproponowała zmianę tytułu na "Profesor X działa!". Nie zgodziłem się na ten banał i historyjka nigdy nie została wydrukowana. Książeczka "Antresolka Profesorka Nerwosolka" powstała właściwie na złość tej pani.


Postacie występujące w serii:

profesor Nerwosolek

Typowy naukowiec. Zapatrzony w swoją pracę, realizujacy pasję odkrywcy całym życiem. Nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. W ferworze poszukiwania prawdy często zapomina o mozliwych konsekwencjach swoich odkryć.

Entomologia Motylkowska

Asystentka profesora, jej zadaniem jest dbanie o materialną stronę pracy i życia naukowca. Poza opieką nad domostwem bierze czynny udział w eksperymentach i wyprawach, mocno angażując się w pracę. Potrafi (zazwyczaj nieświadomie) spojrzeć na rozwiązywany problem od strony praktycznej, bardziej prozaicznej. Jest przy tym pełna poświęcenia i zrozumienia dla pracy profesora.

Komiksy o Nerwosolku:


Antresolka profesorka Nerwosolka cz. 1
("Świat Młodych" - 1980, wyd. albumowe: Skąd się bierze woda sodowa i nie tylko - MAW 1983, Antresolka profesorka Nerwosolka - Egmont 2003)
Antresolka profesorka Nerwosolka cz. 2
("Świat Młodych" - 1981, wyd. albumowe: Antresolka profesorka Nerwosolka - MAW 1985, Antresolka profesorka Nerwosolka - Egmont 2003)
Antresolka profesorka Nerwosolka cz. 3
("Świat Młodych" - 1982, wyd. albumowe: Antresolka profesorka Nerwosolka - MAW 1985, Antresolka profesorka Nerwosolka - Egmont 2003)
ZOO w kosmosie ("Tintin", "Video Fan" - 1992, "Super Boom" - 1994)
Wirus pozaziemski ("Tintin", "AQQ" - 2002)
Przepraszam Remanent (Bea 1990)
Tffffuj! Do bani z takim komiksem! (wydanie kolekcjonerskie - 2005)

WYDAWNICTWA NIEKOMIKSOWE:

Antresolka profesorka Nerwosolka - serial animowany - dwa kilkuminutowe odcinki

Inne podstrony:
Tadeusz Baranowski
Pełna komiksografia
Orient Men
Kudłaczek i Bąbelek
Lord Hokus-Pokus, Diplodok
Szlurp i Burp
Sherlock Bombel
Porady Praktycznego Pana
Fruwaczki
Twisti
Inne komiksy Baranowskiego
Świat Młodych
Super-Boom
Juppi, Fantazja, Video Fan, Ja Ty My
Świat Komiksu
AQQ
Plan lekcji
Filmy i telewizja
Różnice w wydaniach