Nowinki   Autorzy   Wydawnictwa   Postacie   Relax   Ciekawostki   Czytelnia   Mapa  


Komiksy o młodych

Bohaterami niektórych opowieści komiksowych są młodzi ludzie. Często są oni harcerzami. Borykają sie z codziennymi problemami, a czasem udaje im sie przeżyć przygodę - tę jedyną i niepowtarzalną. Nie zawsze koniec jest dla naszych bohaterów szczęśliwy.

Jedną z wizytówek tych komiksów jest środowisko bohaterów. Harcerstwo, kluby młodzieżowe, kluby sportowe - w czasach pubów i internetu życie towarzyskie postaci leciutko trąci myszką. Daje jednak obraz tamtych czasów, kiedy to nie było innej rozrywki (no, moze poza jednym lub dwoma programami telewizji).

Komiksy te, pokazując ciekawe formy spedzania czasu, miały za zadanie zachecic człowieka do pracy twórczej, a odciągnąć go od chuligaństwa i "złego towarzystwa". Uczyły pozytywnego systemu wartości: sportu i uczciwej rywalizacji, pracy nad sobą, opieki nad zwierzętami, walki z łamaniem prawa, zamiłowania do przyrody, angazowania się w prace społeczne.

Tajemnica głębin
scenariusz: nie podany
rysunki: Jerzy Wróblewski
objętość: 4 plansze (pierwotnie było ich więcej)
numer: 4

Podczas treningu lekkoatletycznego jeden z chłopców traci przytomność. W szpitalu badanie wskazuje na chorobę popromienną. Okazuje się, że związek z chorobą mają skrzynki z tajemniczymi urządzeniami, wydobytymi w czasie wakacji z zatopionego wraku samochodu.

Chcę zostać kapitanem
scenariusz: Garncarek
rysunki: Jerzy Wróblewski
objętość: 6 plansz
numer: 11

Bracia Darek i Arek obserwują żeglarzy. Są zafascynowani tym sportem. Kiedy znajduja na brzegu uszkodzony jacht, postanawiają go wyremontować.


Konus
scenariusz: Szwed
rysunki: Marek Szyszko
objętość: 12 plansz
numer: 15,16,17

Konus - złosliwe przezwisko przylgnęło do małego, niepozornego szesnastolatka. Śmieją się z niego dziewczyny, odrzucili go szkolni koledzy. Subtelny i nieśmiały chłopak marzy o tym, by kiedyś odpłacic wszystkim za krzywdy moralne. Przypadek stawia na jego drodze instruktora judo. Ciężka praca nad soba i zdrowa rywalizacja pozwalaja mu zmienić stosunek do siebie i kolegów.

Rebus
scenariusz: Mieszkowska
rysunki: Michalak
objętość: 4 plansze
numer: 25

Rodzice kupują Basi upragnionego psa - pudelka o imieniu Rebus. Słodki szczeniak dorasta, a właścicielce nie chce się co dzień spełniać liczne obowiązki związane z pupilem. Rebus ląduje na ulicy. Ale dzięki pomocy harcerzy i innych znajdzie swoje miejsce w życiu, nowy dom i rodzinę.


Ślad wiedzie w przeszłość
scenariusz: Chmielewski
rysunki: Jerzy Wróblewski
objętość: 36 plansz
numery: 23-28

W Miedzyborach drużyna harcerzy pracuje nad otwarciem wystawy lokalnych eksponatów przy muzemum. W tym celu poszukuja wśród mieszkańców zabytkowych przedmiotów. Jeden z harcerzy - Maciek - ma problemy rodzinne. Z ogarnietego kłótniami domu ucieka w nienajlepsze towarzystwo. Wtedy też giną notatki dotyczące znalezisk opracowane przez zastęp. Czy to Maciek sprzedał owoc pracy kolegów, czy też ktoś inny odnalazł w nich coś bardziej wartosciowego, niż się harcerzom wydawało?

Opowieść bardzo ciekawa, wielowątkowa, tajemnicza. Wróblewski w najlepszym wydaniu! Nie doczekała się wersji albumowej.

Podstrony Relaksu:

Bajki dla dorosłych
Poczatki Państwa Polskiego
komiksy humorystyczne
komiksy wojenne
komiksy fantastyczne
komiksy przygodowe i historyczne
komiksy o młodzieży
komiksy o zacięciu propagandowym
komiksy awangardowe, nietypowe lub po prostu dziwne
komiksy Janusza Christy
komiksy Grzegorza Rosińskiego
komiksy Marka Szyszko
komiksy Witolda Parzydło
komiksy Edwarda Lutczyna
komiksy Jerzego Wróblewskiego - dłuższe serie
komiksy Jerzego Wróblewskiego - krótkie opowiadania
komiksy zagraniczne
Barwa i Broń
Historia z uśmiechem Szymona Kobylińskiego
Relax - dalsze numery?

Inne podstrony:

Marek Szyszko
Jerzy Wróblewski