Nowinki   Autorzy   Wydawnictwa   Postacie   Relax   Ciekawostki   Czytelnia   Mapa  


Komiksy o zacięciu propagandowym

Magazyn wydawany w socjalistycznej Polsce, czytany przez socjalistyczną młodzież - powinien prezentowac wszystko, tylko nie komiks - jeszcze jeden burżuazyjny wynalazek zgniłego zachodu. Można by sie bez problemu obejść bez komiksów.

Ale jak już pokazała "Przygoda" dwadzieścia lat wczesniej, popularność komiksów może się przełozyć na wymierne efekty finansowe. Z tego powodu, prędzej czy później, ktoś musiał podjąć decyzję o wydawaniu magazynu z komiksami.

Skoro nie można komiksu zwalczyć, można spróbować go wykorzystać. Jesli komiksy są tak popularne wśród młodzieży, można by w ten sposób przekazywać im treści mniej przyswajalne w innej postaci. Wychowywać czytelnika na dobrego, prawego obywatela. Magazyn zyskał umotywowanie, czytelnicy - upragnione komiksy, a redakcja - wyższą stope materialną.

Elementy ideologiczne są obecne chyba w każdym dziele literackim. Za pomocą książek (również filmów czy teatru) autor ukazuje ludzkie postawy i zachowania, oceniając je w mniej lub bardziej zakamuflowany sposób. Tym samym czytelnik wyrabia sobie ocenę takiego sposobu postepowania. Nie inaczej jest w komiksie. Każda z historii promuje pewne cechy i postawy, np: Kajko - odwagę, przyjaźń, Thorgal - honor, Andrzej ("Najdłuższa Podróż") - zaradność i ciekawość świata, Mateusz ("Konus") - pracę nad sobą itp. Są to wartosci uniwersalne, aktualne niezależnie od sytuacji politycznej i ustroju społecznego.

Są jednak i takie komiksy, które w mniej lub bardziej widoczny sposób promują wartości bliskie władzy ludowej. Komiksy wojenne mówia o patriotyźmie, ale i oddaniu socjalizmowi i władzy sowieckiej. Pozytywni bohaterowie są związani z władzami ludowymi, chociaż niekoniecznie z socjalistyczną ideologią. Swoją pracę wykonuja na rzecz Polski. Zdarzają się wyjątki, np. Richard Sorge - jawnie opowiadający się po stronie jednej z opcji politycznych.

Wiele komiksów jako tło wykorzystuje ówczesne realia. Komiksy o młodzieży promują takie formy aktywnosci, jak: prace społeczne, harcerstwo, sport. Komunistyczna rzeczywistość znajduje swoje karykaturalne odbicie w opowieściach humorystycznych, będących sposobem zdystansowania się autorów do komiksowej propagandy.

Jednak największy ładunek propagandy odnaleźć można w jeszcze innej grupie komiksów. Opowiada ona o losach zwykłych bądź niezwykłych obywateli - dzielnie czyniących starania dla dobra ojczyzny, poświęcających swoje wysiłki dla socjalistycznej Polski. Są to więc robotnicy - budujący w pocie czoła port w Gdyni. Są to badacze - uczestnicy wypraw podbiegunowych, kosmicznych, ryzykujący życie dla rozwoju wiedzy i prestiżu kraju. Są wolontariusze - zajmujący się pomoca humanitarną w krajach potrzebujących. Są ratownicy - spieszący na pomoc zasypanym górnikom. Są marynarze, którzy nie poddadzą się trudnym warunkom i walcząc o byt czekają na pomoc.

I pomimo, że komiksy te opowiadaja o wartościach uniwersalnych, widać w nich jaskrawy przykład przemycania wartości i pozytywnego obrazu PRL-owskiej rzeczywistości do świadomości czytelnika. Czytelnika bardzo często młodego, który jeszcze nie do końca jest w stanie sam ocenić realizm przedstawionej mu wizji świata.

Propaganda umieszczona była subtelnie i często z wyczuciem. Czytelnik zachwycał się niesamowitymi miejscami (Afryka, kosmos), przygodami, postaciami, a pozytywny wizerunek ustroju oraz wartości socjalistyczne były gdzieś w tle, niezbyt widoczne, nie wyeksponowane. Dziś, z perspektywy czasu, możemy z przymrużeniem oka patrzeć na ówczesną rzeczywistość, doskonale wiedząc, co jest realne, a co umowne. Tak, jak oglądając po raz trzydziesty piąty kolejne odcinki Klossa i Pancernych.


W piaskach Synaju
scenariusz: nie podany
rysunki: Jerzy Wróblewski
objętość: 5 plansz
numer: 13

Samochody z polską pomocą humanitarną mają za zadanie dotrzeć do Kantary.Polak w kosmosie
scenariusz: Stefan Weinfeld
rysunki: Jerzy Wróblewski
objętość: 3 plansze
numer: 22

Przebieg jednego z lotów kosmicznych, w którym w skład załogi wszedł polski kosmonauta.


Okno na świat
scenariusz: Kozłowska
rysunki: Jerzy Wróblewski
objętość: 5 plansz
numer: 24

Sejm podejmuje uchwałę o budowie portu w Gdyni. Ze wzgledu na dyskryminację Polski w Gdańsku nowa baza zyskuje na znaczeniu.


Czterej na drodze śmierci
scenariusz: Gluth-Nowowiejski
rysunki: Jerzy Wróblewski
objętość: 6 plansz
numer: 26

Czterech marynarzy pracuje na radzieckiej barce. W czasie sztormu przyrządy pokładowe zostają uszkodzone. Statek dryfuje bez celu, a załoga stara się jakoś przetrwać do czasu odnalezienia.508 Alarm!
scenariusz: Knab
rysunki: Jerzy Wróblewski
objętość: 6 plansz
numer: 8

W kopalni "Rokitnica" nastapiło tąpnięcie, które spowodowało zawał na pokładzie 508. Do akcji wyruszaja ekipy ratownicze. Stawką jest życie 11 górników.Polacy na biegunie południowym
scenariusz: Stefan Weinfeld
rysunki: Jerzy Wróblewski
objętość: 5 plansz
numer: 12

Dzieje polskiej wyprawy naukowej na biegun południnowy.
Podstrony Relaksu:

Bajki dla dorosłych
Poczatki Państwa Polskiego
komiksy humorystyczne
komiksy wojenne
komiksy fantastyczne
komiksy przygodowe i historyczne
komiksy o młodzieży
komiksy o zacięciu propagandowym
komiksy awangardowe, nietypowe lub po prostu dziwne
komiksy Janusza Christy
komiksy Grzegorza Rosińskiego
komiksy Marka Szyszko
komiksy Witolda Parzydło
komiksy Edwarda Lutczyna
komiksy Jerzego Wróblewskiego - dłuższe serie
komiksy Jerzego Wróblewskiego - krótkie opowiadania
komiksy zagraniczne
Barwa i Broń
Historia z uśmiechem Szymona Kobylińskiego
Relax - dalsze numery?

Inne podstrony:

Jerzy Wróblewski