Nowinki   Autorzy   Wydawnictwa   Postacie   Relax   Ciekawostki   Czytelnia   Mapa  


Komiksy fantastyczno-naukowe

Jednym z wiodących gatunków Relaksu była fantastyka, a ścislej mówiąc fantastyka naukowa (S-F). Akcja dzieje się w kosmosie lub na Ziemi - w przyszłości. Komiksy o tej tematyce - w przeciwieństwie do pozostałych - potrafiły uwolnić się wszechobecnym prądom socjalistycznym, nie zawierały ideologii, nie ukazywały i nie zachwalały ustroju. Zamiast tego prezentowały bogactwo treściowe własciwe gatunkowi: od wielkich statków kosmicznych do kameralnych pomieszczeń laboratoryjnych, od pojedynku na pistolety laserowe po dyskretne manipulowanie umysłem. Opublikowano zarówno opowiesci stawiające czytelnikowi pytanie o sens technizacji, o granicę dopuszczalnych eksperymentów na człowieku, jak i bawiące się konwencją, naigrywające się z postępu technicznego.

Również od strony graficznej prezentują się bardzo różnorodnie. Możemy znaleźć techniczne wnętrza Polcha (który prawdziwe mistrzostwo gatunku pokaże dopiero po sześciu latach rysując przygody Kovala), ascetyczny wystrój statku obcych Rosińskiego, zamknięte pomieszczenia Karmowskiego, czy niepowtarzalne światy Parzydło. Razem z bohaterami oglądamy wystrój Ziemi zarówno w przyszłości, jak i w dalekiej przeszłości, w czasach dinozaurów.

Bardzo ciekawy przy mnogości komiksów fantastyczno-naukowych jest niemal całkowity brak opowieści fantasy. Może to było za wiele dla cenzury? Sytuację ratuje Thorgal oraz komiksy historyczne, których akcja czesto dzieje się w głębokim średniowieczu. Niemniej smoków, magów i elfów tam nie uświadczysz. Czy to dlatego od roku 1990 tak wielu młodych twórców, stawiając pierwsze rysunkowe kroki sięga do tej konwencji?

Krótsze historie:Spotkanie
scenariusz: nie wymieniony
rysunki: Bogusław Polch
objętość: 8 plansz
numer: 1

Oto co mogłoby się wydarzyć, gdyby ekipa badawcza innej cywilizacji dotarła na Ziemię... Wciągająca akcja i zaskakująca puenta, a do tego ciekawe spostrzeżenie dotyczące nas samych. Jeden z najlepszych komiksów Polcha.


Przybysze
scenariusz: Henryk Kurta
rysunki: Grzegorz Rosiński
objętość: 4 plansze
numer: 27
inne publikacje: w albumiku "Ogień nad tajgą", w wersji czarno-żółtej

Do Jana Wolskiego, staruszka mieszkającego w podlubelskiej wsi, przyjeżdżają dziennikarze, psychologowie i ufolodzy z Polski i zagranicy. Opowiada on o wydarzeniu, które miało miejsce kilka dni wczesniej. Był on obiektem badań przybyszów z innej planety.

Tam, gdzie słońce zachodzi seledynowo
scenariusz: nie wymieniony
rysunki: Andrzejewski
objętość: 6 plansz
numer: 11
inne publikacje: w albumiku "Fortuna Amelii"

Automatyczny pojazd ratuje życie ziemskiego kosmonauty. Kto i po co stworzył to urządzenie? Jaka jest rola ludzkości poza Ziemią? Zgrabna historia, nieźle narysowana.

Pojedynek
scenariusz: Stefan Weinfeld
rysunki: Grzegorz Rosiński
objętość: 8 plansz
numer: 30
inne publikacje: Spirou

Zabawna parodia konwencji S-F. Dwóch profesorów przez wiele lat pracuje nad tajemniczymi maszynami. W jakmi celu? Pojedynek maszyn ma rozstrzygnąć, który z nich jest lepszym wynalazcą. Przestroga w pędzie do tworzenia maszyn zastępujących człowieka w kazdej dziedzinie życia.
Dłuższe serie odcinkowe:


Najdłuższa podróż
scenariusz: Ryszard Siwanowicz, Andrzej Sawicki (pod pseudonimem Rian Asars)
rysunki: Grzegorz Rosiński
objętość: 32 plansze
numery: 6-11
inne publikacje: w albumiku "Vahanara"

W połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku opracowano podstawy teorii podróży w czasie. Ok. roku 2025 powstał Instytut Temporalny, zajmujący się badaniem historii poprzez podróże w czasie. Rozpoczyna się najdłuższa dotychczas wyprawa - szóstka śmiałków wyrusza do epoki kredy - zbadać warunki życia ogromnych gadów.
Wersja z albumiku była czarno-żółta.

Vahanara
scenariusz: Mieczysław Derbień (na podstawie Georgesa Murcie)
rysunki: Jerzy Wróblewski
objętość: 17 plansz
numery: 18-22
inne publikacje: w albumiku "Vahanara"

Poza strefą Jowisza miały miejsce tajemnicze zaginięcia statków ziemskich. Jednoczesnie do szefa sekcji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo ziemi dotarł list z żądaniem zaprzestania kolonizacji Jowisza, podpisany "Vahanara". Kim jest tajemniczy przeciwnik i jak z nim walczyć?
Wersja z albumiku była czarno-żółta.

Komiks nieźle sie czyta, choć scenariusz jest nieco zagmatwany. Rysunki Wróblewskiego na standartowym poziomie, mimo to widać, że autor nie najlepiej się czuje w realiach S-F. Wersja z albumiku była czarno-żółta, a co dziwniejsze w specyficzny sposób przemontowana, aby z plansz A4 zrobić A5. Niektóre kadry są narysowane od nowa.
Opowieści nie z tej Ziemi
scenariusz: Stafan Weinfeld
rysunki: Witold Parzydło
objętość: 32 plansze
numery: 12-17

W bazie kosmicznej "Archimedes" odbywa się sympozjum myślonautów - uczestników wypraw wehikułów kosmicznych lecących z prędkością myśli. Każdy z uczestników relacjonuje przebieg swojej ostatniej wyprawy w odległe i tajemnicze zakątki kosmosu.

Bionik Jaga
scenariusz: Roczek
rysunki: Karmowski
objętość: 19 plansz
numery: 18-21

Głowna bohaterka - Jaga - szuka i eliminuje przypadki niewłaściwego użycia nowych technologii biologicznych, które w nieodpowiednich rękach mogłyby być niebezpieczne dla ludzi.

Lana w kosmosie
scenariusz: Tibor C. Horwath
rysunki: Erno Zorad
objętość: 36 plansz
numery: 27-31

Z Ziemi wyrusza flotylla statków w celu rozpoznania systemu planetarnego Procyon. W trakcie misji jeden ze statków pod dowództwem Lany traci kontakt z pozostałymi uczestnikami. Załoga stara się dociec, co spowodowało taką sytuację.

Podstrony Relaksu:

Bajki dla dorosłych
Poczatki Państwa Polskiego
komiksy humorystyczne
komiksy wojenne
komiksy fantastyczne
komiksy przygodowe i historyczne
komiksy o młodzieży
komiksy o zacięciu propagandowym
komiksy awangardowe, nietypowe lub po prostu dziwne
komiksy Janusza Christy
komiksy Grzegorza Rosińskiego
komiksy Marka Szyszko
komiksy Witolda Parzydło
komiksy Edwarda Lutczyna
komiksy Jerzego Wróblewskiego - dłuższe serie
komiksy Jerzego Wróblewskiego - krótkie opowiadania
komiksy zagraniczne
Barwa i Broń
Historia z uśmiechem Szymona Kobylińskiego
Relax - dalsze numery?

Inne podstrony:

Witold Parzydło
Bogusław Polch
Grzegorz Rosiński
Jerzy Wróblewski
autorzy węgierscy