Nowinki   Autorzy   Wydawnictwa   Postacie   Relax   Ciekawostki   Czytelnia   Mapa  


Komiksy o tematyce wojennejJednym z częściej poruszanych zagadnień była wojna. Wojna, która jest pokazana w taki sam sposób, co w "Czterech Pancernych..." czy "Stawce większej niż życie" - jako czas ofiar, poświęcenia, śmierci, strat, ale i hartu ducha, sprytu, przebiegłości, przygody, rywalizacji.

Głównym bohaterem jest zawsze patriota, walczący o wolność, pokój, demokrację, socjalizm. Jego przeciwnikiem są żołnierze (np. Niemcy), kolaboranci, zdrajcy czy wrogowie ustroju (dowódca "białych" w Kordziku, partyzanci w "Piorunie..."). Wróg (bądź też przywódca wrogów) oprócz tego, że jest przeciwnikiem bohatera, zazwyczaj jest również mordercą lub oprawcą.

Bohater walczy z wrogiem, u boku sojuszniczej Armii Czerwonej, z pobudek patriotycznych. Rzadko która postać faktycznie reprezentuje lewicowe poglądy. Chociaż i tacy się zdarzają, np. Richard Sorge - działacz socjalistyczny, czy Misza - kandydat na pioniera i komsomołca. Postacie posiadające inne niż lewicowe poglądy są zazwyczaj bohaterami negatywnymi - jak oddział "Pioruna", który po przejściu Armii Czerwonej nie składa broni i zajmuje się napadami rabunkowymi.

Kordzik
scenariusz: Tibor Horwath
rysunki: Erno Zorad
objętość: 12 plansz
numery: 23,24

Trwa I wojna światowa, a także Rewolucja w nowopowstałym Związku Radzieckim. Młody oficer Polewoj próbuje przeszkodzić w zabójstwie Nikitskiemu. Motywem jest tajemniczy kordzik. Nikitskiemu udaje się zbiec, Polewoj jedzie na front, a kordzik zostaje w rekach Miszy. Chłopiec jedzie do Moskwy, tam wstępuje do pionierów, aby wspomóc walczących na froncie towarzyszy. Wkrótce jego drogi znów skrzyzują się z poszukującym kordzika Nikitskim...


Centralny Okręg Przemysłowy
scenariusz: Walawski
rysunki: Jerzy Wróblewski
objętość: 14 plansz
numery: 29-31

II Rzeczpospolita. Władze opracowują projekt budowy okręgu przemysłowego, w skład którego ma wejść m.in. huta w Stalowej Woli. Przeciwko budowie fabryki są tamtejsi właściciele ziemscy. Hutą, mogącą produkować nowoczesną broń, interesuje się również niemiecki wywiad. Jednym z pracowników jest inż. Nawrot. Demaskuje on jednego z niemieckich sabotarzystów. W czasie wojny sam sabotuje produkcję elementów uzbrojenia. Po jednej z akcji trafia do odziału partyzanckiego. Pod koniec wojny partyzanci uniemozliwiają Niemcom wywiezienie maszyn i zniszczenie zakładu. Po odejściu faszystów huta moze rozpocząć pokojową pracę w socjalistycznej Polsce.


Wywiadowca XX wieku
scenariusz: Sokalówna, Jerzy Uśpieński
rysunki: Jerzy Wróblewski
objętość: 30 plansz
numery: 13-18
inne publikacje: w albumiku "Wywiadowca XX wieku"

Niemiecki ekonomista o lewicowych poglądach zaczyna tajną współpracę z wywiadem radzieckim. W czasie wojny jest nieocenionym źródłem informacji. Ale Niemcy depczą mu po piętach...

Wersja z albumiku była czarno-żółta, zmniejszona do formatu A5.


Barykada na Woli
scenariusz: Szomański
rysunki: Witold Parzydło
objętość: 8 plansz
numer: 12

We wrześniu 39 roku Warszawa przygotowuje się do obrony. 40 pułk piechoty wraz z ludnością cywilną broni umocnień na Woli. Nacierają na nich oddziały pancerne.


Zamach
scenariusz: Jan Saudek
rysunki: Karol Saudek
objętość: 15 plansz
numery: 2,3

Historia zamachu na życie Reinharda Heydricha - generała SS i policji, zastępcy protektora Czech i Moraw, kata i oprawcy narodu czeskiego.


Sasza
scenariusz: Dybczyński
rysunki: Dybczyński
objętość: 2 planszE
numer: 16

Członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Związku Radzieckiego oraz ZMW podczas wojny zajmowali się ratowaniem radzieckich jeńców wojennych, którzy uciekli z niewoli. Jednym z nich jest Sasza.


Akcja "Labirynt"
scenariusz: Tibor C. Horwath
rysunki: Erno Zorad
objętość: 40 plansz
numery: 5-11

Doktor Karcew - lekarz służący na radzieckim kutrze - przez przypadek dostaje się do niemieckiej tajnej bazy. Znając świetnie język przekonuje dowódcę, że jest niemieckim lekarzem. Jednak co dalej?


Zdobyć most
scenariusz: Majewski
rysunki: Rocki
objętość: 4 plansze
numer: 6

W listopadzie 1942 roku Niemcy walczyli pod Stalingradem. Wojska radzieckie starały się otoczyć wroga. Komiks przedstawia akcję zdobycia mostu na Dońcu pod Kołaczem, którego kontrola pozwoli na zamknięcie pierścienia wokół jednostek niemieckich.


Prorok Daniel
scenariusz: nie podany
rysunki: Jerzy Wróblewski
objętość: 2 plansze
numer: 5

W czasie wojny w Kopenhadze na ulicach pojawiła się dziwna postać. Starzec z długą brodą, twierdzący, że jest nowym wcieleniem Biblijnego Daniela, zwiastował rychły koniec świata, namawiał do nawrócenia, zarówno mieszkańców, jak i żołnierzy okupanta. Zainteresowały się nim władze niemieckie.


Ludziom trzeba wierzyć
scenariusz: nie podany
rysunki: Jerzy Wróblewski
objętość: 6 plansz
numer: 10

Z niemieckiego szpitala w Chamonix ucieka grupa Polaków siłą wcielonych do Wehrmachtu. Osłania ich oddział partyzantów pod dowództwem kpt. Michela. Obie grupy nie ufaja sobie i cały czas spodziewają się zasadzki...


Krajowa Rada Narodowa
scenariusz: nie podany
rysunki: Jerzy Wróblewski
objętość: 3 plansze
numer: 4

Historia powołania Krajowej Rady Narodowej, którą ilustrują grafiki Jerzego Wróblewskiego.Dziewięciu z nieba
scenariusz: Majewski
rysunki: Grzegorz Rosiński
objętość: 4 plansze
numer: 1

Armia Czerwona walczy na terytorium Polski. Na tyły wroga zostaje zrzucony dziewięcioosobowy oddział por. Wirskiego. Jego zadaniem jest dywersja na zapleczu Niemców.


Rzeczpospolita gruzów
scenariusz: Gluth-Nowowiejski
rysunki: Jerzy Wróblewski
objętość: 6 plansz
numer: 25

Do Warszawy zbliża się front. Władze niemieckie nakazują całej ludności opuscic miasto i udać się w kierunku Rzeszy. Jednak niektórzy nie chcą wyjeżdżać ze stolicy. Przez kilka miesięcy w ruinach ukrywają się przed hitlerowcami, czekając na zdobycie Warszawy przez Armię Czerwoną.


Pietnaście istnień
scenariusz: Karol Saudek
rysunki: Karol Saudek
objętość: 8 plansz
numer: 5

Do Zakopanego dociera wyczerpany człowiek. Taternicy organizują akcję ratunkową dla piętnastu rannych partyzantów, odciętych w górach. Oddział ten jest poszukiwany przez Niemców.


Lew z brązu
scenariusz: Olszewska
rysunki: Grzegorz Rosiński
objętość: 7 plansz
numer: 20

Pod koniec wojny Olek i Jurek wraz z matką wprowadzają się do domu w niedużym miasteczku na ziemiach odzyskanych. W swoim pokoju znajdują brązową statuetkę lwa. Interesuje się nią dwóch mężczyzn...


Piorun więcej nie uderzy
scenariusz: Majewski
rysunki: Rocki
objętość: 4 plansze
numer: 9

W 1946 roku w okolicy Kielc stacjonował oddział "Pioruna", który nie złozył broni i zajmował się napadami rabunkowymi. Ppor. Henryk Kotowski chce przeniknąć do bandy, aby pochwycić "pioruna", bez którego banda nie bedzie stanowiła zagrożenia.


Wolność mieszka w górach
scenariusz: nie podany
rysunki: Jerzy Wróblewski
objętość: 6 plansz
numer: 7

Chilijscy socjaliści planuja uwolnienie z faszystowskiego więzienia jednego z bojowników - Luisa.


Ogień na sawannie
scenariusz: nie podany
rysunki: nie podany
objętość: 10 plansz
numer: 3

Oddział Ludowej Armii Wyzwolenia Angoli jest otoczony, z minimalną ilością żywności i amunicji. Czterech ludzi wyrusza, aby zdobyć magazyn z amunicją Unity. Tymczasem do ataku na Angolczyków przygotowuje się oddział najemników.Podstrony Relaksu:

Bajki dla dorosłych
Poczatki Państwa Polskiego
komiksy humorystyczne
komiksy wojenne
komiksy fantastyczne
komiksy przygodowe i historyczne
komiksy o młodzieży
komiksy o zacięciu propagandowym
komiksy awangardowe, nietypowe lub po prostu dziwne
komiksy Janusza Christy
komiksy Grzegorza Rosińskiego
komiksy Marka Szyszko
komiksy Witolda Parzydło
komiksy Edwarda Lutczyna
komiksy Jerzego Wróblewskiego - dłuższe serie
komiksy Jerzego Wróblewskiego - krótkie opowiadania
komiksy zagraniczne
Barwa i Broń
Historia z uśmiechem Szymona Kobylińskiego
Relax - dalsze numery?

Inne podstrony:

Witold Parzydło
Grzegorz Rosiński
Marek Szyszko
Jerzy Wróblewski
autorzy węgierscy